Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hästprofilen fyller 75 år: "Jag älskar sporten"

Claes Pettersson kan fira tredubbelt i år. "Jag håller på och bor in mig", säger den 75-årige hästprofilen efter 50 år på Jursla gård.

Claes Pettersson fyller 75 år på lördag.

Claes Pettersson fyller 75 år på lördag.

Foto: Christer Gustafson

Hästhoppning2023-04-28 09:00

Han fyller 75 år på lördag, vilket firas med öppet hus hemma på Jursla gård. I år firar även Åby Ridklubb och Åby Ridskola, som han själv grundade, 50 år. 

– Vi håller isär det. Den 2 juni blir det jubileumsfest för klubben och ridskolan och nu på lördag fyller jag år. Alla är hjärtligt välkomna. De som kommer kommer, konstaterar Claes Pettersson lugnt inför helgen.

Du är inte urtypen för en pensionär kanske. Känner du dig som 75 år?

– Nej. Jag förstår inte att jag är så jäkla gammal på papperet (skratt). Jag känner mig snarare som en pigg 50-åring. Jag är frisk och kroppen och huvudet är med mig. Jag går på gym tre gånger i veckan, spelar golf, är ute i Europa och kollar på våra hästar och arrangerar Norrköping International Horse Show fyra helger per år. Jag är med i verkligheten.

Det är svårt att argumentera emot för den som har stött på Claes Pettersson – och det har de allra flesta i den svenska hästbranschen. Han är rapp i både munnen och steget.

Han började rida redan som tioåring, är utbildad ridlärare, hopptränare, banbyggare och hoppdomare och har tävlat både i dressyr och hoppning. 2004 drog han och frun Carin igång avelsverksamhet med företaget CC Holsteiner Breeding.

– Det var kul men vi lade ner aveln för två år sedan. Numera har vi bara åtta tävlingshästar som är utplacerade hos fyra svenska ryttare i Europa, berättar han.

undefined
Claes Pettersson fyller 75 år på lördag.

Men vi backar bandet till 1973 då allting tog fart på riktigt. Då flyttade 25-årige Claes Pettersson till Jursla gård och drog i samma veva igång både Åby Ridklubb och Åby ridskola på samma område.

– Det var väl så att jag tröttnade på mina tidigare yrken. Jag hade tre yrken innan jag skaffade mig ett fjärde med ridskola och ridlärare och allt det där. Jag var lite trött på att resa omkring och ville starta ridskola ute i Åby där jag är uppfödd. Då gavs tillfälligheten att jag kunde hyra in mig på Jursla gård av kommunen. Jag började där med åtta stycken ponnyhästar 1973. Jag kände att det var en kul grej. Jag tyckte om det här med hästar och människor och sedan har det växt på. Jag älskar sporten. Jag arrenderar fortfarande från kommunen och håller väl på och bor in mig, skämtar han.

1976 byggdes ridhuset och därefter har allt utvecklats eftersom. I dag har Åby Ridklubb närmare 400 medlemmar, 40 stallplatser och omkring 30 lektionshästar.

Det stora ansiktet utåt är Norrköping International Horse Show, som numera har fyra tävlingstillfällen per år.

– Det är två helger på våren och två på hösten, totalt 16 tävlingsdagar. Det är Sveriges näst största utomhustävling efter Falsterbo och det är mycket populärt bland alla att komma till Åby och tävla. Tack var den här tävlingen har Åby Ridklubb fått in mycket duktiga ryttare också.

Ni har vunnit SM både i lag och individuellt.

– Ja. Åby har blivit en väldigt framgångsrik klubb.

undefined
Claes Pettersson har tre anledningar att fira jämt i år.

Grunden i tävlingen var dock ett samarrangemang bland de andra lokala ridklubbarna för snart 40 år sedan.

– I samband med att Norrköping firade 600 år 1984 blev vi kontaktade av kommunen som ville arrangera en stor ridtävling i Himmelstalundshallen. Det var det som blev Norrköping International Horse Show. Det höll på från 1984 till 1992 och ingick i The Nordic Circle. Hela Europaeliten åkte runt med start i Köpenhamn och sen var det tävlingar i Norrköping, Helsingfors och Oslo. Hela den grejen, och när vi byggde ridhuset 1976, är nog mina höjdpunkter genom åren. Plus alla ryttare och människor man har träffat så klart.

NIHS låg sedan i träda innan Claes Pettersson plockade upp tråden igen.

– Alla som hade varit i Norrköping och tävlat trivdes så bra i stan. Eftersom jag hade så bra kontakt med många ryttare och så vidare kunde vi dra igång Norrköping International Horse Show 2000 i Åby i stället. Det är jätteuppskattat och det är fantastiskt att vi kan hålla igång fortfarande, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!