Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Prästen var målvakt på fotbollsavslutning

Henrik Hammar är präst i Hällestad församling. Han är också idrottsintresserad.  När Hällestad Fotboll hade säsongsavslutning ställde prästen upp som målvakt vid straffsparksläggning.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Foto:

HÄLLESTAD2008-10-18 03:00
Cirka 60 ungdomar har i år deltagit i Hällestad Fotboll. Under detta samarbetsparaply på ungdomssidan ryms Borggårds IK, Grytgöls IK, Ljusfallshammars SK, Igelfors IF och Sonstorps IK.Samtliga lag, från P 92 till PF födda 2000, deltog på avslutningen i församlingshemmet i Hällestad. Spelarna hade sällskap med ledare, syskon och föräldrar.Agerade målvakt
Ledarna för respektive lag fördelade plaketter till alla spelarna. Kyrkoherden Henrik Hammar överlämnade en rättvisemärkt fotboll till var och en av de fem klubbarna i Hällestad Fotboll. Hammar berättade om fotboll i andra länder i världen och uppehöll sig särskilt vid Rumänien.Kyrkoherden var inte bang att praktiskt visa upp sig. Tillsammans med Grytgöls IK:s A-lagsmålvakt Johan Jarme agerade han målvakt vid straffsparksläggningen. Henrik och Johan var hemliga gäster. William vinnare
Tipspromenaden vann William Malteskog tack vare skicklighet i bolljonglering, som utgjorde skiljefråga bland de tio tippare som hade flest rätt.Fotbollstårta mumsades det på och innan punkt sattes för avslutningen gjordes en insamling för Världens barn.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!