Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Danmark avsäger sig gymnastik-VM

Gymnastik-VM skulle ha avgjorts i Köpenhamn i oktober 2021.Så blir det inte – danska gymnastikförbundet har avsagt sig värdskapet.

Amerikanska superstjärnan Simone Biles väntas avstå VM nästa år. Arkivbild.

Amerikanska superstjärnan Simone Biles väntas avstå VM nästa år. Arkivbild.

Foto: Matthias Schrader/AP/TT

Gymnastik2020-07-07 17:15

Gymnastik-VM skulle ha avgjorts i Köpenhamn i oktober 2021.

Så blir det inte – danska gymnastikförbundet har avsagt sig värdskapet.

Förbundet motiverar beslutet med att osäkerheten kring covid-19 fortfarande är stor i världen och att mästerskapet, som skulle avgjorts i Royal Arena, ligger bara två månader efter OS i Tokyo som flyttats till nästa sommar. Det är helt enkelt en för stor ekonomisk risk för ett redan ekonomiskt ansträngt förbund att arrangera VM, menar ordföranden Anders Jacobsen.

– Det hela sammantaget gör att vi har valt att stryka oss som arrangör, säger han till Ritzau.

Någon ny arrangör är inte utsedd, enligt Internationella gymnastikförbundet.

Danmark hoppas i stället kunna arrangera VM 2025.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!