Här är nästa tävling som tvingas ställas in. NT-golfen har blivit en institution varje år där Norrköpings Tidningar och Norrköping Söderköping GK (tidigare enbart SgGK) tillsammans arrangerat klassikern på Hylinge.
2020 blir det inget.
– Det är ett gemensamt beslut. Vi förstår NT:s perspektiv och själva har vi ingen annan tävlingsverksamhet igång nu ändå, allt är på paus, säger Fredrik Lager.
1986 startades NT-golfen upp. Sedan dess har den vuxit och de senaste åren innehållit fem kvaltävlingar samt en finaldag. I dessa speciella tider med en pågående coronapandemi är beslutet taget att det inte blir någon tävling alls i år.
Informationen har gått ut på klubbens hemsida.
– Det är mycket folk som kommer hit samtidigt. Det hade varit oundvikligt med folksamlingar. Man hade kanske kunnat göra det i mindre format, men nu görs det likadant med VT-golfen och även i Jönköping.
– Sedan är det såklart tråkigt, speciellt eftersom vi hade ett uppsving med deltagare förra året och med tanke på att golfintresset är stort just nu. Sporten är bra just nu, när man är ute och spelar är man inte nära varandra och det är i friska luften. Jag tror att det hade varit jättemycket folk som velat spela, men det är också en anledning att ställa in det, fortsätter Fredrik Lager.
Han är dock noga med att betona att det enbart är ett uppehåll. 2021 är ambitionen att återkomma med den 33:e upplagan av NT-golfen.
– Absolut. Det är bara ett uppehåll. Just nu hade det ändå inte gått att gå ut och marknadsföra någon tävling. Det hade sänt hel fel budskap.
Är det tufft för klubben rent ekonomiskt att gå miste om den här stora tävlingen i sommar?
– Det är det ju. Den är en viktig del i vår ekonomi. Speciellt med allt folk som är här och konsumerar, både i restaurangen och i shopen, plus intäkterna för själva tävlingen förstås. Men vi får se hur sommaren blir och om vi kan hitta på lite andra saker som kan ge lite intäkter. Vi har en positiv utveckling i klubben just nu i alla fall med fler medlemskap och fler som spelar, svarar Fredrik Lager.
Någon upplaga av NT-golfen blir det dock inte. För första gången sedan den startade 1986 blir det ett uppehåll. Förra året vann Tomas och Andreas Egneus tävlingen. Emilia Seger och Tilda Sundberg blev vinnarna i damklassen.