Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Vi får tacka för lektionen"

Stark serieledare i serien.Framme i semifinal i Östgötacupen.4–1-segern mot Torstorp var en ny imponerande match av Sylvia.

Ursinnig form. Sylvia fortsätter attt spela en övertygande fotboll. 4-1 på Torstorp innebär semifinal i Östgötacupen.

Ursinnig form. Sylvia fortsätter attt spela en övertygande fotboll. 4-1 på Torstorp innebär semifinal i Östgötacupen.

Foto: Pär Andersson

FOTBOLL2017-05-17 21:31

Atlaslunden var inte i speldugligt skick så hemma blev borta för Torstorp i cupkvarten mot Sylvia – som i sin tur klev ut på naturgräs för första gången den här säsongen.

Det var i alla fall vad laget var inställt på.

Läs mer:"Det känns som ett fifty-fifty-läge".

Efter en del turer blev det i stället konstgräset på Grosvad.

Ett underlag som Daniel Helmsjö och Kim Hellberg var överens om gynnade det unga Sylvia-laget mest.

– Vi får tacka för lektionen. I första halvlek märks det vilken grym form Sylvia är i, säger Helmesjö.

Gästerna tog paus med en 1–0-ledning i ryggen.

Matchbilden jämnades ut efterhand och Torstorp reducerade efter ett snyggt anfall som avslutades av Ola Pynnönen.

Om Torstorp på allvar skulle skakat liv i kvartsfinalen hade de behövt sätta sin bonusstraff  – som kneps av Ylber Gubetini.

3–1 efter en omställning dödade matchen som till slut slutade med en fullt rättvis 4–1-seger och en säkrad semifinal för Sylvia.

– Första halvlek är fantastisk. Jag är jätteglad hur vi tar oss an den här matchen. Konstgräset gav oss ett övertag, annars vet man inte hur de hade gått. Torstorp vaskar fram en del chanser, säger Kim Hellberg och var imponerad hur Jesper Royé uppträdde mellan stolparna.

Daniel Helmesjö höll med och berömde sin keeper.

– Det var en inspirerande match för oss att spela. Nu koncentrerar vi oss på serien och har Värnamo Södra hemma på lördag, förhoppningsvis får vi spela hemma på Atlaslunden då.

Sylvia möter vinnaren Assyriska–Eneby i semifinal.

I den andra semin möts Sleipner–Motala AIF.

Matchfakta: Torstorps IF–IF Sylvia 1–4 (0–1)

Målet, Torstorp: Ola Pynnönen.

Sylvia: Abdul Aziz, Oskar Rantala Törnfeldt, SanelHamzic och IhabNaser.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!