Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Utlånade IFK-backen flyger fram med Östersund

Med raska steg har han tagit för sig ordentligt i Östersunds FK. "Det är en helt annan grej att komma in och spela när man vet att man har förtroende från tränaren", säger Theo Rask.

Theo Rasks kontrakt med IFK Norrköping löper ut vid årsskiftet.

Theo Rasks kontrakt med IFK Norrköping löper ut vid årsskiftet.

Foto: Montage

Fotboll2023-05-04 13:00

Det var i slutet av transferfönstret som det blev klart att Theo Rask lånas ut från IFK Norrköping till Östersunds FK. Avtalet gäller fram till sommaruppehållet, väl där tar parterna att nytt avstamp.

– Det var väldigt tydligt att jag inte skulle få nån chans till att spela i Norrköping, så jag ville hitta nåt annat där jag kunde få spela. Det var min förhoppning under hela transferfönstret egentligen. Det var ganska svårt att hitta klubbar och ganska sent hörde Östersund av sig när de hade fått skador på mittbackar. Att ta den chansen var rätt självklart för mig i stället för att sitta på bänken, eller inte ens vara med i truppen, som det var i slutet i Norrköping, säger Theo Rask.

25 mars verkställdes lånet. Samma datum spelade Rask sin första match för Östersund i form av en träningmatch i Norge, mot Ranheim.

Snabba bud.

– Jag flög dit bara för att spela en halvlek i den matchen. De ville att jag skulle få känna på det lite innan premiären av superettan som var helgen efter, berättar Theo Rask som fyra dagar innan omgång ett installerade sig i Jämtlands läns residensstad.

– Jag fick anpassa mig snabbt. Men det var lite samma sak förra året när jag kom till Västerås. Det var en trygghet för mig att redan ha gjort det innan.

undefined
Theo Rask trivs ypperligt i Östersund där våren så sakteliga har börjat infinna sig.

23-årige Rask vill inte påstå att han var särskilt ringrostig på planen under de första två-tre matcherna för Östersund.

– Jag fick förtroende direkt och har fått spela i en roll som passar mig. Sen är det klart, relationerna till medspelarna på planen har ju blivit bättre för varje match. Det har flutit på väldigt bra, säger Theo som redan har hunnit med att besegra Darrell Kamdem Tibell, Manasse Kusu samt kryssat mot Egzon Binaku och Dino Salihovic.

Vad betyder det att få stort förtroende?

– Jättemycket, verkligen. Det är en helt annan grej att komma in och spela när man vet att man har förtroende från tränaren och att tränaren vill att du ska spela. Om man kommer in och vet att om det blir en miss så är jag borta, det är något helt annat. Nu kan jag spela mitt spel med ett annat lugn. Det gör det lättare att prestera bättre.

I förhandstipsen inför säsongen hade majoriteten av alla experter och tyckare Östersund långt, långt ner i tabellen.

Få såg det komma att ÖFK skulle ligga på andra plats efter fem omgångar.

– Jag har hört att tipset var att Östersund skulle komma sist. Folk i laget delade inte den uppfattningen. Visst, förra säsongen var väldigt tuff, men nu har man fått ett år till med samma tränare, ungefär samma spelare. Laget känns bra, så jag är inte direkt förvånad över att det har gått bra hittills. Det är väldigt kul, sen är säsongen lång och vi kan inte ropa hej ännu, säger Theo Rask.

Utlånade

Theo Rask, Östersunds FK i superettan.

Spelat 90 minuter i fem av fem matcher. ÖFK ligger tvåa i tabellen med elva inspelade poäng.

Dino Salihovic, GAIS i superettan.

Inte startat nån match. Hoppat in i fyra av fem omgångar (1, 16, 19 respektive 25 minuter). GAIS är tabelltrea med tio pinnar.

Darrell Kamdem Tibell, Skövde AIK i superettan.

Ingen start. Hoppat in i fyra av fem matcher (18, 21, 26 och 34 minuter). Skövde är jumbo med två poäng på kontot.

Julius Lindgren, FC Trollhättan i division 1 södra.

90 minuter i varje omgång hittills. Har släppt in tre mål på fem matcher. Trollhättan toppar serien med fem raka triumfer.

undefined
Dino Salihovic.
undefined
Darrell Kamdem Tibell.
undefined
Julius Lindgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!