Unga Sylvia var yngre än normalt på Lambohovsvallen. Daniel Bäckström åkte med ett lag utan några 97:or i truppen.
– Vi hade sju 98:or och en 99:a. En nyttig match att få, summerar Sylviatränaren strax efter slutsignalen.
Hemmalaget, till vardags i division 3, hade en bonusstraff. AFK tog den vid ställningen 3–0 i andra halvlek men missade. Sett över hela matchen var AFK:s avancemang helt i ordning.
– De spelade en klok och trevlig fotboll. Vi fick kämpa, fortsätter Bäckström och får nu lägga fokus på seriespelet där Sylvia är indraget i botten.
I och med att den här sedan tidigare uppskjutna matchen nu spelats (det fanns oklarheter om huruvida Sylvia använt för cupen okvalificerade spelare) så är semifinalparen nu klara.
AFK Linköping får hemmamatch mot Assyriska IF. Den matchen spelas preliminärt den 28 juni.
I andra semin möts Torstorp och IK Sleipner den 6 juli på Atlaslunden i Finspång.
Finalen ska spelas den 17 augusti och det blir Torstorp eller Sleipner som får fördel av hemmaplan.