Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Unga Sylvia cupföll

Sylvias Östgötacup tog slut i kvartsfinal.– Ett bra AFK Linköping vann rättvist, säger Daniel Bäckström.

Cupen är över för Daniel Bäckströms Sylvia.

Cupen är över för Daniel Bäckströms Sylvia.

Foto: Matz Glimhed

FOTBOLL2016-06-08 21:09

Unga Sylvia var yngre än normalt på Lambohovsvallen. Daniel Bäckström åkte med ett lag utan några 97:or i truppen.

– Vi hade sju 98:or och en 99:a. En nyttig match att få, summerar Sylviatränaren strax efter slutsignalen.

Hemmalaget, till vardags i division 3, hade en bonusstraff. AFK tog den vid ställningen 3–0 i andra halvlek men missade. Sett över hela matchen var AFK:s avancemang helt i ordning.

– De spelade en klok och trevlig fotboll. Vi fick kämpa, fortsätter Bäckström och får nu lägga fokus på seriespelet där Sylvia är indraget i botten.

I och med att den här sedan tidigare uppskjutna matchen nu spelats (det fanns oklarheter om huruvida Sylvia använt för cupen okvalificerade spelare) så är semifinalparen nu klara.

AFK Linköping får hemmamatch mot Assyriska IF. Den matchen spelas preliminärt den 28 juni.

I andra semin möts Torstorp och IK Sleipner den 6 juli på Atlaslunden i Finspång.

Finalen ska spelas den 17 augusti och det blir Torstorp eller Sleipner som får fördel av hemmaplan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!