Nykomlingen Åby klarade 2–2 borta mot Hvetlanda GIF sedan hemmalaget haft 2–1 halvvägs.
– En dålig första halvlek, bra andra. Oavgjort känns rimligt, det svängde åt båda håll efter vår kvittering. Bra att samla poäng i början av serien, det här är ett starkt hemmalag. Vi är nöjda, sa Åby-tränaren David Kristiansson.
Målskyttar: Viggo Palffy och Adam Filipsson.
Eneby gick upp i tillfällig serietopp på onsdagskvällen efter hemmasegern mot Kisa. Efter att Eneby tagit ledningen i början av andra halvlek drabbades motståndarna av ett rött kort (Sajad Abbasi) med en dryg halvtimme kvar att spela och det utnyttjade hemmalaget snabbt med ett 2–0-mål. Matchen slutade 3–1.
– Godkänt, men jag kräver mer av laget om vi ska tillhöra toppen. Vi missade alldeles för många solklara chanser och var för slarviga framför mål. Jag var inte orolig, men det hjälpte förstås att spela med en man mer, konstaterade Eneby-tränaren Wisam Al-Ezzi.
Målskyttar, Eneby: Maximilian Malm, Jacob Lundell och Ali Salah Sharif.
På torsdagskvällen slog Adas United till. Klara 4–1 borta mot Myresjö-Vetlanda sköt gav serieledning i trean.
– Igen. Det blåste halv orkan här nere och vi fick anpassa spelet efter väder, vind och underlag men vi var aldrig hotade, sa tränaren Josef Massi.
Ignatius Malki gjorde tre av målen och det fjärde satte Musa Rachow.
– Andra matchen i rad som Igge gör tre mål, även om han är lite väl osjälvisk ibland. Han kan avgöra från ingenstans.