När Fredrik Landén fick nytt tränaruppdrag i IFK Norrköping, behövde Sylvia en ny huvudtränare.
Johan Roxström fick huvudansvaret att avsluta säsongen. Därefter har "Rocky" sedan länge varit klar för en fortsättning som huvudtränare.
Men från och med i år måste samtliga division 1-klubbar ha en tränare i ledarstaben som innehar Uefa A-tränarlicensen. Något som inte Roxström har än.
Nu är lösningen klar.
Den 1 april kommer Stefan Hellberg, på pappret, stå som huvudtränare när Sylvia ställs mot Stockholm Internazionale på bortagräs.
– Stefan Hellberg kommer köra på ett tag hos oss så länge tills vi hittar en annan ersättare. Vi får se under säsongen hur det blir, men vi är jättetacksamma att han ställer upp och visar sitt Sylvia-hjärta, säger sportchefen Adnan Ergül till Sporten.
– Han brinner verkligen för det. Det har inte varit lätt att hitta någon till alla matcher och det är svårt i den sitsen vi sitter i ekonomiskt också. Det här blev en väldigt bra lösning för oss, säger han.
Stefan Hellberg ledde Sylvia-laget i tolv år från division 3 till en plats i superettan. På vägen slog man ut bland annat IFK Göteborgs stjärngäng på Idrottsparkens grusplan 1996.
– Jag kommer vara med på matcherna och minst en träning i veckan. Min uppgift kommer vara att hjälpa "Rocky" och ledarstaben, men även spelarutvecklingen, säger Stefan Hellberg till Sporten.
– Sylvia är illa ute med både för få personer i klubben och en dålig ekonomi, så jag gör detta för Norrköpingsfotbollen. Denna säsong blir ett vägskäl för Sylvia, då de inte klarar sig utan IFK:s hjälp. Jag vill hjälpa Sylvia med att få en bättre grund innan IFK gör sitt beslut efter säsongen.
Stefan Hellbergs licens gick dock ut i november, men menar att det är lugnt till premiären.
– Det blir lite extra jobb för mig, jag ska läsa på lite för att få den kompetensen igen.