Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Totte" stor hjälte mot Sundsvall

2–1 (1–1) borta mot Sundsvall tog IFK Norrköping upp i serieledning. Stor hjälte mot Sundsvall: Tvåmålsskytten Christoffer Nyman.– Jätteskönt att vi vinner, säger "Totte".

Foto: Therese Ny/TT

FOTBOLL2016-07-30 18:06

Den 22 april.

Det var senast IFK Norrköping förlorade en allsvensk match.

Mot Sundsvall kom den elfte raka matchen med poäng efter 2–1-segern på Norrporten Arena.

Stor matchhjälte blev Christoffer Nyman som gjorde gästernas båda mål. Det ena lite snyggare än det andra.

Segermålet kom efter 63 minuter sedan Sebastian Andersson levererat ett lågt inspel mot Nyman som vräkte sig fram framför hemmamålet.

Bollen studsade och for innan den träffade "Totte" och seglade in i öppet mål.

– Ett riktigt skitmål, men de räknas ju också, säger Nyman till C More efter matchen.

Det stod 1–1 i paus sedan Nyman först gjort 1–0 efter ett mönsteranfall av gästerna. Andreas Blomqvist hittade en diagonallöpande Nicklas Bärkroth som nickskarvade bakåt till Christoffer Nyman. Den senare drog till på halvvolley och bollen letade sig in till vänster om Tommy Naurin.

Kvitteringen kom en kvart senare när Pa Dibba och Stefan Silva kontrade in 1–1. Dibba hittade Silva som enkelt kunde bredsida in bollen intill den främre stolpen.

Andra halvlek såg ut ungefär som den första med den enkla skillnaden att Sundsvall aldrig kvitterade. Det var nära ett par gånger på tilläggstid men IFK kunde hålla undan, ta tre poäng och ta klivet upp i (tillfällig?) allsvensk serieledning.

– Jätteskönt att vi vinner till slut, men det var en tuff match. Sundsvall är för jävla bra och tuffa att möta. Vi hade svårt att klura ut deras spel, säger Nyman som nu är uppe i åtta fullträffar den här säsongen.

– Men jag försöker göra mycket annat också, det finns många sätt att hjälpa laget på, säger han.

Noterbart är att nyförvärvet Kalle Holmberg fick hoppa in i andra halvlek och spela en halvlek. Niclas Eliasson blev däremot kvar på bänken hela matchen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!