Sveriges U21-landslag kan se fram emot en sommar i Polen.
Håkan Ericsons landslag får chansen att försvara EM-titeln från 2015.
Detta efter seger med 4–2 i den avslutande kvalmatchen mot Kroatien. Efter slutsignalen utbröt stort segerjubel i det blågula lägret.
– Vi ska spela EM i Polen. Det är helt sjukt, vrålar en överlycklig MuamerTankovic till CMore.
Mittfältaren var en av flera spelare med IFK Norrköping-bakgrund på planen. Med fanns även Filip Dagerstål, Linus Wahlqvist och Kristoffer Olsson.
Sverige som behövde en seger för att vara säkra på avancemang, var dock illa ute i den första halvleken. StipePerica gav nämligen Kroatien ledningen i 23:e minuten.
Kvitteringen lät dock inte vänta på sig. Bara några minuter senare gick nämligen anfallaren Carlos Strandberg omkull i gästernas straffområde och domaren pekade på straffpunkten.
Ingen mindre än Linus Wahlqvist stegade fram och högerbacken levererade från elva meter. Han satte iskallt dit bollen i mål.
I andra halvleken öste sedan Sverige på för ett ledningsmål och det var Kristoffer Olsson som visade vägen.
Åtta minuter in i andra halvlek fick mittfältaren tag på bollen på offensiv planhalva, drev mot mål och klippte sedan till med vänstern.
Bollen letade sig in i mål och Sverige var i ledning. Laget fortsatte sedan att pumpa på framåt och gjorde två mål till. 4–2 blev det till sist.
– Jag är lite chockad. Jag vet inte vad jag ska säga men det är helt underbart givetvis, säger Olsson efter matchen.