Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

"Svennis" rådgivare i Karlstad-klubb

Tränarlegendaren Sven-Göran "Svennis" Eriksson gör comeback inom fotbollen.

Sven-Göran Eriksson under sitt senaste tränaruppdrag, som förbundskapten för Filippinerna 2019.

Sven-Göran Eriksson under sitt senaste tränaruppdrag, som förbundskapten för Filippinerna 2019.

Foto: Kamran Jebreili/AP/TT

Fotboll2022-02-11 19:56

Han blir sportslig rådgivare för ettanklubben Karlstad i dess satsning på att bli ett elitlag.

Enligt klubben ska Eriksson, 74, främst vara ett sportsligt bollplank till tränaren Konstantinos "Kostas" Panagopoulos.

"Jag fick en förfrågan och har haft diskussioner tidigare, men då rann det ut i sanden. Jag har träffat folk från klubben vid några tillfällen och det känns bra. Klubben har bra ambitioner vilket är största anledning till att jag engagerar mig. Det ska bli riktigt spännande", säger Eriksson till klubbens webbplats.

Sven-Göran Eriksson inledde tränarkarriären i Degerfors 1977 och har efter att ha tagit IFK Göteborg till Uefacupguld gjort karriär i klubbar i Portugal och Italien och även varit förbundskapten för England i början av 2000-talet. Senast var han förbundskapten för Filippinerna 2018-2019.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!