Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Skrabbs kontroversiella lagkompis får sparken

Italienska uppgifter säger att Brescia kommer sparka Mario Balotelli.

Mario Balotelli.

Mario Balotelli.

Foto: DANIELE BUFFA

Fotboll2020-06-06 14:28

29-årige Balotelli har onekligen haft en berg- och dalbanekarriär. Stundom superhyllad för sina insatser på planen, men minst lika ofta ansedd som odisciplinerad och ett problembarn.

Nu verkar hans dagar i Brescia vara över. När den italienska ligan ska återstarta efter coronaavbrottet lär det bli utan Mario Balotelli i laget. Det är Fotbollskanalen som hänvisar till Football-Italia/La Gazzetta dello Sport som skriver det här. 

Anledningen ska bland annat vara att Balotelli har missat flera träningar de senaste veckorna. Balotellis avtal sträcker sig över ytterligare två säsonger men enligt italienska medier har Brescias ägare Massimo Cellino begärt att bryta kontraktet – och Balotelli och hans agent har accepterat det.

Det återstår att se hur Brescia gör med eventuell ersättare. Möjligen att det också kan öppna upp mer speltid för den förre IFK-forwarden Simon Skrabb, som inte direkt har fått någon mjukstart i Italien.

Brescia är i behov av ett superlyft i ligan när spelet ska dra igång igen. Med tolv omgångar kvar att spela är det nio poäng upp till förnyat kontrakt i Serie A.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!