Med många spelare i väg på landslagsuppdrag och Sylvia som matchade i går fick IFK Norrköping ställa upp med en väldigt ung startelva i måndagens U21-match borta mot Brommapojkarna.
Laget fick dock förstärkning av veteranen Mathias Florén som klev in som mittback bredvid Nermin Karic.
Som väntat blev det en svettig utmaning på Grimsta IP – och BP vann matchen med uddamålet, 3–2 (1–2), efter ett sent avgörande på hörna.
– Det var en svår uppgift för oss i dag. Vi får vara jättenöjda med den insats vi gjorde. Vi fick jobba hårt för att freda målet men gjorde två fina mål framåt som gjorde att vi fick lite andrum, säger Hellberg.
Antonios Abdul Ahad och Pontus Almqvist gjorde målen för "Peking" och det höll så när på att räcka till en pinne.
Avgörande 3–2 kom först i 90:e minuten.
– Det var snöpligt men logiskt, säger Stefan som ville plussa lite extra för målvakten Ylber Gubetini, mittbacken Nerman Keric och yttermittfältaren Pontus Almqvist.
IFK avslutar slutspelsgruppen hemma mot Elfsborg på tisdag och har allt i egna händer. Seger där och laget går till final.