Att IFK Norrköping fyller 125 år den här säsongen har knappast undgått någon. Det kommer att firas extra 29 maj (exakta datumet då föreningen bildades) när IFK Norrköpings herrar tar emot Elfsborg i allsvenskan. Hela den veckan kommer det att vara aktiviteter och dylikt runt Platinumcars Arena och på stan. Damlaget spelar däremot borta i seriespelet den helgen. IFK försökte att få damernas match flyttad till en på hemmaplan, men fick nej från elitettan.
– Vi kommer att namnge en läktardel efter Ove Kindvall. Vi vet vilken del det blir, men vill inte säga var det blir nu (skratt). Det kommer att bli en prominent plats. Det blir ingen liten kant, säger Pia Berglund, styrelseledamot.
En Kindvall-staty är beställd. Exakt när den kan tänkas vara på plats är oklart, men det kommer inte att hinnas med till 29 maj.
– Den håller på att göras just nu, säger Pia Berglund.
Vet du vad den kostar?
– Ja, det vet jag. Men det vill jag inte säga. Vi har en finansiär i Peter Hunt, så det får han säga i såna fall.
Trots det övriga kring Peter Hunt inför och på årsmötet så står han alltså för sitt ord och betalar för statyn.
– Det är fint gjort. Han har hedrat sitt löfte, säger Pia Berglund.
Fem motioner från medlemmar togs upp. Den som skapade mest dramatik var den om VAR. Motionsförfattaren vill inte ha in VAR i fotbollsallsvenskan och efterlyste att IFK Norrköping skulle ta tydlig ställning mot det omtalade videodomarsystemet.
IFK-styrelsen menade på att man väntar in ett analysarbete från Fifa, något som Svenska fotbollförbundet ska ta del av och föra vidare till de svenska elitklubbarna, som har genomförts kring något som går under namnet VAR Light, en förenklad version. Styrelsen tycker att det är för tidigt att yttra sig i ärendet utan mer information på sitt bord.
Det blev en spännande votering som ledde till tre rösträkningsomgångar. Detta då rösträknarna kom fram till olika siffror de två första gångerna. Det blev tredje gången gillt och då vann styrelsens förslag med siffrorna 73–53.
Att undersöka möjligheterna för att lägga hybridgräs (mer likt naturgräs) på Platinumcars Arena kom det också en motion om. Styrelsens förslag bifölls och det innebar att man inte skulle göra så. Deras argument var bland annat att kostnaderna för hybridgräs är större än för konstgräs – samt att hybridgräs håller för mer än dubbelt så många speltimmar per år. Man har också ett befintligt avtal med Norrköpings kommun som måste omförhandlas vid byte av underlag.
Det slogs dessutom fast att årsmötet framöver ska genomföras innan februari månad är till ända. Ett förslag om att ta bort reklamen framför Curva Nordahl – för att öka möjligheterna till bättre tifon – slogs också ner i en omröstning. Styrelsen välkomnade initiativet, och fortsätter gärna diskussionen med fansen om en ännu bättre läktarkultur, men berättade att intäkterna för reklamen i dess nuvarande utformning på Curva Nordahl nu är uppemot 800 000 kronor på ett år.