Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Oskar Gustavsson målskytt när Svärtinge förlorade

Svärtinge räckte inte till mot Jaguar på hemmaplan i division 4 Östergötland östra herr i fotboll.

Svärtinge SK förlorade mot FF Jaguar

Svärtinge SK förlorade mot FF Jaguar

Foto: Montage

Fotboll2024-08-09 21:31

Matchen på fredagen slutade 4-1 (3-0) till Jaguar.

- Inte starten vi önskat oss. Två snabba mål av Jaguar som gör att matchbilden inte blir som vi tänkt oss. Vi blir stressade och slarvar en hel del. Får ta nya tag, kommenterade Svärtinges tränare Philip Forsström efter matchen.

Målgörare för Svärtinge var Oskar Gustavsson, medan Jaguars mål gjordes av Sanel Hamzic, Mohamed Ibrahim och Emanuel Paz. Ett av Jaguars mål var ett självmål.

Svärtinge har en vinst och fyra förluster och 4-22 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Jaguar har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 8-13 i målskillnad.

Det här betyder att Svärtinge ligger kvar på tionde plats i tabellen, och Jaguar på nionde plats.

Nästa motstånd för Svärtinge är Saltängen. Lagen möts fredag 16 augusti 18.45 på Svenskalag Arena.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!