En tillfällighet att Sylvia orkar att jobba fram en straffspark och ett sent kvitteringsmål på stopptid?
Knappast.
Tre träningsmatcher in i vintern är det ett par saker som sticker ut – det unga laget orkar att ösa hur mycket som helst och spelar en fotboll som lovar gott.
3–2 mot Assyriska och två matcher mot lag från superettan, AFC och Västerås, har resulterat i en 2–1-vinst och ett kryss.
– Förra helgen (AFC) var ett bra motstånd, idag möter vi ett ännu bättre motstånd men står upp lika bra. Den ungdomliga fräckheten är härlig att se, myser Anes Mravac efter slutsignalen i den iskalla Västeråskvällen.
– Deras kapten kom fram efter matchen och gav oss beröm. Det är kul att höra.
Jonatan Tesfay satte Sylvias kvittering (straff) i en första halvlek där VSK gick till pausvila i en 2–1-ledning.
Det saknades inte lägen för gästerna att näta innan Ryan Binns snyggt tryckte in 2–2-bollen.
– Pontus Tillmar hade ett skott i ribban, Sebastian Detterman ett friläge, liksom Tesfay. Sett till skapade lägen har vi nog mer chanser, fortsätter Mravac som gladde sig åt att se en rad comebackande spelare som varit borta på grund av skada.
Eldin Ibrahimbegovic var den som fixade straffen på slutet och ser fortsatt pigg ut – liksom hela Sylvia.
– En rolig start. Som gammal spelare vet jag att man kan se på försäsongen hur ett lag kommer spela. Jag hoppas det håller i sig, säger Sylviatränaren.
Du räknar inte med Adam Egnell i laget va?
– Nej. Han siktar på en högre nivå. Det är en mycket skicklig spelare som vi önskar lycka till och som vi hoppas kunna ersätta med Henry (Sletsjoe). Han spelade 70 minuter idag och var en av planens bästa.
Sylvia matchar vidare med en ny bortamatch. I helgen väntar Åtvidabergs FF, tillbaka i division 1 till den här säsongen, på Kopparvallen.
Matchfakta
Västerås SK–IF Sylvia 2–2 (2–1)
Målen, VSK: Olle Edlund, Filip Tronet. IFS: Jonatan Tesfay (straff), Ryan Binns (straff).