MohanadJeahze och IFK Norrköping gick nyligen skilda vägar.
Vänsterbacken skrev i stället på för Syrianska i superettan och får nu sällskap av ett för honom bekant ansikte.
Lagkamraten från Sylvia-tiden, IhabNaser, drar även han på sig Syrianska-stället från och ned nu.
Södertäljeklubben och Sylvia är överens om ett korttidslån och Naser kan debutera redan i helgens match mot IK Frej.
Naser som kom till Norrköping samtidigt som TesfaldetTekie när talangerna lämnade Gunnilse hade ett avtal med IFK Norrköping som gick ut efter förra säsongen.
Han skrev i stället på för Sylvia där han är lagets bästa målskytt den här säsongen med åtta fullträffar.
– IF Sylvia vill tacka Ihab för de insatser han gjort i den svartvita tröjan och förstås även önska honom stort lycka till framöver, säger Pelle Holm, Sylvias ordförande.
Det är inte det enda som sker i Sylvias trupp.
Carl Björk och Filip Johansson Bahar, båda med kontrakt hos IFK Norrköping, lånas ut permanent till Sylvia under hösten.
Det innebär att den uppdaterade listan för så kallade korttidshyror numera består av: Julius Lindgren, Alfons Sampsted, Arnor Sigurdsson, Pontus Almqvist och Adin Bukva.
Samtliga är spelklara till morgondagens (lördagens) derbymatch mot Assyriska IF.
– Korttidshyra innebär att spelaren under hösten kan spela både för IFK och för Sylvia till och med i samma veck, förtydligar Pelle Holm.