Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Molins stannar i Norge – klar för Rosenborg

Guillermo Molins stannar kvar i Norge. Efter att i fjol spelat för Sarpsborg har 32-åringen nu skrivit på för Rosenborg.

Guillermo Molins fortsätter karriären i Rosenborg. Arkivbild.

Guillermo Molins fortsätter karriären i Rosenborg. Arkivbild.

Foto: Jil Yngland/NTB/TT

Fotboll2021-04-07 13:01

– Ett korttidskontrakt till mitten av augusti, säger tränaren Åge Hareide till tidningen Adresseavisen.

Anfallaren bröt med allsvenska Malmö FF i augusti i fjol, efter att han haft svårt att få speltid av tränaren Jon Dahl Tomasson.

I Rosenborg blir Molins, som tidigare bland annat spelat för Panathinaikos, Anderlecht och Real Betis, lagkamrat med svenskarna Jonathan Augustinsson, Adam Andersson, Rasmus Wiedesheim-Paul och Stefano Vecchia.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!