I klubblokalen på Atlaslunden hänger signerade tröjor från Djurgården och Gif Sundsvall. På senare år har Torstorps IF mött båda elitlagen i svenska cupen.
Under onsdagen stod titeln i Östgötacupen på spel. Sylvia drog det längsta strået och vann med 3–2.
– Vi gjorde en ganska bra första halvlek, sen borde vi kanske avgjort lite tidigare. När matcher lever blir det alltid lite läskigt, säger Sylvias mittback Andreas Hadenius.
Kia Chuko gjorde 1–0 till division 2-laget redan i fjärde minuten. Oliver Matic utökade i den 31:e. Då nyttjade Torstorp sin första bonusstraff. Eftersom det skiljer två divisioner mellan lagen fick hemmalaget möjligheten till två bonusstraffar.
Ola Pynnönen klev fram och reducerade. I 80:e minuten gjorde backen precis samma sak.
– I cupen har jag satt många i år, men jag missade i serien senast, säger 38-åringen.
– Det är första året jag är straffskytt. På ålderns höst har jag börjat ta straffar.
Torstorp, som är tabellsexa i sin division 4-serie, försökte trycka på i slutet.
– De hade spelet och bollen, men vi försvarade oss bra, speciellt i andra halvlek. Det kändes som vi hade hyfsat bra koll på läget även om vi slog ifrån oss mycket. Det kändes inte som att det skapades jättemånga farliga lägen, säger Ola Pynnönen.
Sen kom avgörande 3–2 i den 85:e minuten, genom Sylvias högerback Stevan Beko.
– Väldigt surt, säger Ola Pynnönen. Vi är besvikna, men vi känner också att vi stod upp bra. Det är lite blandat, men mest surt.
Ola Pynnönen har varit i Torstorp i ungefär tio år.
– Vi får mycket serverat, vi får träningskläder tvättade och mat efter någon träning ibland. Det är många eldsjälar som ställer upp här. Det är en jättebra förening.
448 åskådare, däribland IFK Norrköpings forward Tim Prica och tränarprofilen Sören Cratz, såg finalen på plats. Matchen sändes även på nt.se.
– Skitkul att det dyker upp folk, säger Ola Pynnönen. Det är alltid roligare att spela inför storpublik. Jag var ju med mot Djurgården också.
IFK Norrköping är per automatik kvalificerat till svenska cupen nästa år. I övrigt har Östergötland tilldelats tre platser. Finallagen och Hjulsbro, som förlorade semifinalen mot Sylvia, är kvalificerade från länet.
Torstorp har vunnit distriktsmästerskapet flera gånger och alltså tagit emot bland andra Djurgården och Gif Sundsvall i svenska cupen.
I augusti nästa år startar ett nytt äventyr.
– Det motiverar mig. Jag sa det när vi blev klara för finalen: "Jaha, då får jag väl köra ett år till då". Jag har sagt att jag ska lägga av i ett antal säsonger, men så länge kroppen håller får vi se. Det kanske blir ett år till, säger Ola Pynnönen.
Torstorp behöver vinna den första cuprundan för att kunna ställas mot ett elitlag.
– Stockholmslagen har stora fanskaror runt om i landet och här med. De drar kanske mest folk, Bajen eller AIK.
Du vill inte ha Djurgården igen?
– Det vore kul att möta något annat lag (skratt).
Andreas Hadenius var finalens mest erfarne spelare. 33-åringen har vunnit SM-guld med IFK Norrköping, gjort en sejour i skotska Dundee och även spelat på elitnivå för Halmstads BK och IFK Värnamo.
Efter återkomsten till Sylvia 2020 har han gått från att vara en given startkugge till en rollspelare som i seriespelet mestadels hoppar in.
– Jag har spelat alla cupmatcher och finns tillgänglig till de andra matcherna också. Vi har en ganska tunn trupp, jag fyller väl en funktion på det sättet, säger Andreas Hadenius.
Förra året spelade han inte alls.
– Jag hade slutat spela, sen fick jag samtalet från en gammal god vän, Adnan Ergül. Då ville jag ställa upp. Det är fortfarande väldigt kul att träna fotboll.
Vad gjorde du i fjol?
– Det var mycket jobb. Sen fick jag barn, vilket gjorde att jag ville vara hemma ganska mycket på fritiden. Jag spelade padel, det är den nya fotbollen för mig kan man säga. Det blev lite styrketräning också.
Andreas Hadenius tränar bara med Sylvia en gång i veckan. Fotbollsbladet för 2025 är blankt.
– Jag har inte tänkt på nästa år. Det bästa är att Sylvia har väldigt många unga, duktiga spelare som får viktiga spelminuter. Om jag är där eller inte känns ganska ointressant om de har andra spelare, säger han.