Det är ett par veckor sedan 22-åringen, som är född i Sydney, presenterades som IFK-nyförvärv men det har tagit sin tid innan hon har kommit på plats.
Sedan säsongen avslutades med Canberra United (missade slutspelet) har hon även hunnit med det landslagsspel och en kort stunds vila.
– Jag har haft ett litet break och varit med familjen för att vila upp mig och ta hand om kroppen, säger mittfältaren.
Hon har varit en offensiv mittfältare i den australiensiska klubben och beskrivs som en poängspelare. I IFK har hon skrivit på för den här säsongen i första läget.
– Jag vill spela i Europa och Sverige har en väldigt, väldigt stark liga. Jag tycker om att utmana mig själv och jag vill också komma närmare landslaget. För min personliga karriär är det här det bästa steget just nu, säger Milivojevic efter att ha kommit in i värmen efter det iskalla måndagspasset.
Hon har gjort en sejour i Europa tidigare med spel i både serbiska Spartak Subotica och tyska Borussia Bocholt. Men Sverige och IFK är än så länge ett oskrivet blad för truppens sista spelare på plats.
– Jag vet inte mycket än om jag ska vara ärlig, haha. Men jag ser verkligen fram emot att vara här och lära känna spelarna, ledarstaben och staden. Jag såg fansen senast och jag har också sett fansen på herrmatcherna och hur många som är där. Det var häftigt att se.
Du såg matchen mot Djurgården (2–2), vad fick du för intryck?
– Det var bra. Hög intensitet. Jag tycker att vi spelade bra och ser fram emot att få hjälpa laget.
Vad kan du själv bidra med skulle du säga?
– Jag är en oförutsägbar spelare på planen. Jag rör mig mycket, gillar att skapa lägen och göra mål. Och jobba hårt för laget.
Totalt har Vesna Milivojevic gjort 14 landskamper (och ett mål) för Serbien, trots att hon är född och uppvuxen i Australien. Med serbiska föräldrar blev valet på många sätt naturligt när det blev aktuellt med landslagsspel där.
Fanns det en möjlighet att spela även för Australien innan du bestämde dig?
– Det finns alltid möjligheter, men Serbien ville verkligen ha mig och därför spelar jag för dem. Det har alltid suttit djupt i hjärtat. Mina föräldrar kom till Australien som flyktingar och har byggt ett liv där. De gav mig allt jag kunde önska mig och jag ser det som att jag betalar tillbaka till dem för allt de har gjort för mig genom att spela för Serbien, säger Vesna Milivojevic.
Vilken nivå håller det serbiska landslaget?
– Med rätt resurser och stöttning tycker jag att vi kan bli ett topplag i Europa. Just nu försöker vi kvalificera oss till EM för första gången. Vi har spelarna för att klara det men det vore skönt med mer hjälp från förbundet. Men det är coolt att komma dit och få spela med spelare från Bayern München och Chelsea och sådana klubbar. För mig ger det mycket att se hur de gör, tränar och vilar. Det kan jag ta till mig av.
För Vesna Milivojevic har det varit en dröm att komma till Europa och kunna vara professionell fotbollsspelare, därför lämnar hon också A-League och Canberra.
– Jag har utvecklats mycket där och det var två fantastiska år för mig personligen. I Australien kollar man mycket på Champions League, atmosfären i Europa är väldigt annorlunda och jag vill vara en del av det.
Du är redo att spela på lördag (Trelleborg) om du får chansen?
– Jag är definitivt i form för det. Jag håller tummarna.