I vintras fanns förhoppningar inom Manasse Kusu att 2021 få mer speltid i IFK Norrköping än vad som var fallet 2020 (sju inhopp).
En skada störde honom under försäsongen och under de 13 omgångarna av allsvenskan som han representerade IFK Norrköping blev det bara tre korta inhopp.
Något behövde göras för 19-åringen.
Det gjorde det också. 6 augusti blev det officiellt att Kusu gick på lån till Öster säsongen ut, tillsammans med Lucas Lima.
Väl där har Manasse Kusu startat i samtliga fyra matcher med ett mål som facit. Öster parkerar på nionde plats i superettan.
Han var på gott humör när Sporten nådde honom under fredagsaftonen.
– Jag har kommit in i laget riktigt bra. Grabbarna är jätteprofessionella. Vi har en tränare som är tydlig och vet vad han gör. Det har bara varit bra för mig här nere, säger Manasse Kusu som umgås mycket med just Lucas Lima när de inte befinner sig på Värendsva...ursäkta, Visma Arena.
Hur gick dina tankar om vi backar bandet till maj, juni. Ville du bli utlånad för att få spela mer fotboll?
– Ja. Det var mitt önskemål att gå på lån med tanke på konkurrensen på mitten i IFK. Jag bollade lite med Rikard (Norling) och han tyckte också att det bästa vore om jag blev utlånad. Under den tiden försökte vi hitta ett passande lag och till slut dök chansen upp i Öster. Det är jag glad över och jag är tacksam över att IFK lät mig gå hit. Jag växer, både som fotbollsspelare och människa.
Från extremt lite speltid i "Peking" till fyra starter (69, 65, 75 och 60 minuter) på tolv dagar skapade en viss reaktion i kroppen.
– Kroppen sa ifrån lite i fjärde matchen. Fyra matcher på tolv dagar, jag har aldrig spelat så mycket på seniornivå liksom. Samtidigt är det skönt att få spela mycket, man får vänja sig vid det, säger Kusu som har varit glad som en speleman ute på planen i matcherna mot Trelleborg, Jönköping Södra, Husqvarna (cupen) och Örgryte.
– Jag hade ju knappt spelat på två år när jag kom hit. Första matchen alltså, jag var lite nervös. Det var...jag trodde nästan inte det var sant. Det är ju det här jag brinner för. De första 20 minuterna i första matchen var det som att jag tänkte "oj, nu spelar jag matchen här". Det blev en liten chock liksom. Men nu har jag kommit in i det. Jag är nöjd med mina prestationer och ska bli ännu bättre, säger Norrköpingssonen.
Lånet gäller säsongen ut, vilket gillas av Kusu då han får kontinuitet och trygghet. Hans roll på mittfältet innebär mer att ge balans, stabilitet och sköta uppspel än vad hans uppgift var i IFK de få gånger han äntrade mattan.
– Jag satt och bollade lite med Lucas häromveckan. Vi sa att superettan är tuff. Det gäller att ha fötterna på jorden och respektera alla motståndare, säger Manasse.
Kusus kontrakt med IFK Norrköping sträcker sig över 2023. Han kommer att återvända till moderklubben IFK Norrköping när Öster har spelat sin sista match i superettan i november men vill inte ägna någon större energi åt att fundera över nästa säsong för tillfället.
– Jag kämpar varje dag här för att göra bra ifrån mig. Jag koncentrerar mig på Öster i stället för att tänka långt framåt, avslutar han.