Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kryss för Kuddby hemma mot Dagsberg

Kuddby och Dagsberg kryssade i första matchen i division 4 Östergötland östra dam i fotboll på Helgestad IP på söndagen.

Kuddby IF spelade lika mot Dagsbergs IF

Kuddby IF spelade lika mot Dagsbergs IF

Foto: Montage

Fotboll2024-04-21 19:24

Matchen slutade 1-1 (0-0).

Kuddbys tränare Ulrika Westesson kommenterade matchen:

- En kylslagen seriepremiär på Vikbolandet där Kuddbys damer efter en lite svajig inledning etablerar spelet men saknar lite skärpa i avgörande passningar och avslut. Tappar efter halvtidsvila och efter en ribbträff från Kuddby tar Dagsberg ledningen. Får inte riktigt till vårt spel idag men Kuddby lyckas till slut få in en kvittering.

Målskyttar blev Kuddbys Isabelle Erlandsson och Dagsbergs Karin Appelqvist.

Nästa motstånd för Kuddby är Åby. Lagen möts söndag 28 april 18.00 på Åby IP.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!