Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Karantänkrav kan påverka Champions League-match

Om en månad ska Midtjylland möta Liverpool i Herning i Champions Leagues gruppspel.Men kan matchen spelas där och då?

Midtjyllands Mikael Anderson och Liverpools Rhys Williams, till höger, i duell under Champions League-mötet på Anfield. På grund av de nya brittiska karantänreglerna för resor till Danmark är returmatchen i Herning i fara. Arkivbild.

Midtjyllands Mikael Anderson och Liverpools Rhys Williams, till höger, i duell under Champions League-mötet på Anfield. På grund av de nya brittiska karantänreglerna för resor till Danmark är returmatchen i Herning i fara. Arkivbild.

Foto: Phil Noble/AP/TT

Fotboll2020-11-09 11:20

Om en månad ska Midtjylland möta Liverpool i Herning i Champions Leagues gruppspel.

Men kan matchen spelas där och då?

De nya brittiska restriktionerna för resor till Danmark kan drabba Liverpool hårt. Enligt restriktionerna måste den som tar sig från Danmark till Storbritannien sitta i hemkarantän i två veckor efter ankomsten.

Tidningen Liverpool Echo spekulerar i att matchen kan komma att spelas på neutral plan och hänvisar till Uefas coronareglemente.

Den danska nyhetsbyrå Ritzau har varit i kontakt med Midtjylland – där svenskarna Jens Cajuste och Joel Andersson spelar – men klubben meddelar att den just nu inte vill uttala sig i ämnet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!