Inte en poäng sedan den 23 april – men nykomlingen IFK gräver inte ned sig för det.
Laget har ändå mött flera av topplagen på rad och har i det stora hela gjort bra insatser utan att bli utspelat.
– Det känns ändå positivt och det är bara att fortsätta. Det är egentligen bara matchen mot BP som vi inte är nöjda med. Om vi kan få en trea till på de nästa två matcherna är vi i fas med att få 25 poäng på hela säsongen. Vi har bara minus tre i målskillnad också, konstaterar Tor-Arne Fredheim efter söndagens träning.
Tabellsexan Kristianstad kommer till Norrköping på måndagskvällen. Förutom långtidsskadade målvakten Erin Nayler och mittfältaren Viktoria Veber har Fredheim en fullt frisk och tillgänglig trupp.
Han och spelarna vill så gärna ha ett trendbrott nu, men det är lättare sagt än gjort.
– Kristianstad hade som uttalat mål att jaga guld i år. Det är en missräkning att de inte har gått bättre hittills och det visar att allsvenskan är riktigt bra i år. Men för dem är det nästan ett måste att vinna mot oss för att hänga på, säger Fredheim.
Så här beskriver han skånskorna:
– Det är ett fysiskt lag och det blir en prövning för oss att klara av den typen av match. Det gjorde vi inte mot Vittsjö och Kristianstad är dessutom bättre som lag. Vi kan inte förvänta oss att föra matchen som vi gjorde mot Vittsjö. Kristianstad har mer topp.
Fredheim varnar för ett individuellt skickligt lag med en spelare som sticker ut lite extra: den 25-åriga kanadensiska forwarden Evelyne Viens som toppar allsvenska skytteliga med nio mål.
– Hon är både snabb och stark och med ett jättebra tillslag. Plus att hon är en måltjuv. De har även (Tabitha Michelle) Tindell där framme, säger han.
IFK:s kanadensiska mittback Shannon Woeller lär stöta på sin landsmaninna Viens på planen, även om det inte är en persons jobb att sköta den bevakningen.
– Shannon kan ju henne, absolut. Men det gäller att alla är påkopplade hela tiden, säger Fredheim.