Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

IFK värvar ny anfallare: "Gillar verkligen satsningen"

IFK Norrköping stärker upp anfallsbesättningen. Från IFK Kalmar ansluter Svea Rehnberg. "Jag gillar verkligen den sportsliga satsningen på damsidan som IFK startat, den märks verkligen, resan som påbörjats här är fantastisk", säger Rehnberg.

Svea Rehnberg, bördig från Åmål, värvas in till IFK Norrköping.

Svea Rehnberg, bördig från Åmål, värvas in till IFK Norrköping.

Foto: Bildbyrån

Fotboll2023-08-07 16:19

Svea Rehnberg har medverkat i tio allsvenska matcher för jumbon IFK Kalmar – som dessutom befinner sig i en ekonomisk kris – den här säsongen. På dessa har det blivit ett mål.

– IFK är ett stabilt lag med en bra jämn trupp, en liknande nivå på de flesta spelarna och ett väldigt tufft lag att möta som både är fysiskt och spelskickligt. Det gällde både i Elitettan och nu i Damallsvenskan, det är aldrig en lätt match att möta IFK, säger Svea till IFK Norrköpings hemsida.

Managern Tor-Arne Fredheim har skrivit ett kontrakt över 2025 med 19-åringen som även har representerat Säffle SK och Mallbackens IF.

– Vi har följt Svea sedan hon var sexton år och spelade i Mallbacken, en av de första spelarna jag la märke till när jag kom hit hösten 2021. Hon har redan fått ett år med ett allsvenskt lag och vi ser en stor potential. Inte bara där hon är som spelare idag utan den spelare hon kan bli i vår miljö. Spelare utifrån ser nu att vi har tre spelare i det svenska U23-landslaget och att en så ung spelare som Wilma redan är i U23 visar hur vi som förening blivit en attraktiv plats för lovande spelare.

Rehnberg har florerat i ungdomslandslagen sedan hon var femton år och representerade senast F19 i EM-kvalet tidigare detta år. I F19 har Svea gjort åtta mål på 20 matcher. 

Just nu råder VM-uppehåll för damallsvenskan. 2 september kliver IFK Norrköping in i hetluften igen, då med match mot Kif Örebro.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!