Han har länge varit en omtalad diamant i IFK-truppen som inte riktigt kommit loss och fått chansen på grund av alla skadebekymmer. Den här sommaren har det dock lossnat för Kristoffer Khazeni.
Rejält också.
26-åringen har tagit en plats på IFK-mittfältet, spelat åtta allsvenska matcher från start och mot Sirius på onsdagskvällen kom det första målet också.
– Det har jag längtat efter väldigt länge nu, sa han själv till Sporten direkt efter matchen.
För Kim Hellberg var det också en härlig känsla att se Khazeni lyckas. Han var tränare i Sylvia när mittfältaren värvades från Stocksund. Båda gick till IFK samtidigt.
– Det är kul. Det var Adnan Ergül (sportchefen i Sylvia) som såg honom och pratade med honom när Sylvia mötte Stocksund 2018. Jag var på en utbildningsgrej så jag var inte med själv då. Jag fick bara höra att han var väldigt bra. Sedan dök han upp året efter och man såg tidigt att han hade något extra. Det tror jag att vi alla blev medvetna om, säger Hellberg.
Vad exakt skulle du säga är unikt med honom?
– Han kan driva bollen och dribbla på ett sätt som är ganska unikt. Men Kristoffer har inte bara det, han är också en väldigt skicklig fotbollspelare som är bra på att ta till sig taktiska saker. Han är lojal och springer för laget och de andra och han släpper bollen.
– Spelare med sådana egenskaper kan ibland ha svårt högre upp. De har inte behövt passa bollen och när de kommer upp på en viss nivå har de inget annat att falla tillbaka på. Det är inte många som klarar både och på det sätt som han gör och samtidigt kunna kombinera det med att vara aktiv och springa i djupled.
Redan under Sylvia-tiden var Kristoffer Khazeni en del skadad, framför allt var det ett knä som krånglade. Första säsongen i IFK trasades också sönder av skador liksom inledningen på 2021.
Men Khazeni gav inte upp.
– Det har varit frustrerande att se såklart, och jobbigt när man vet hur mycket han har kämpat med de här bitarna. Kristoffer är en väldigt fin person som alla verkligen unnar stor framgång. Det ser man också i hur glada alla blir för hans skull när han fick göra mål. Man vill att det ska gå bra för honom, därför har det varit kanske mest tråkigt och ledsamt när han inte kunnat spela.
Nu när han gör det, utöver skadorna, vilka andra hinder finns för att ska kunna bli så bra som möjligt?
– Det finns inga hinder. Det beror på vad man räknar med att han vill, det kanske kan bli tufft med Barcelona. Men att han kan bli en av allsvenskans allra bästa spelare, om han får vara frisk, jag ser inga hinder att han kan komma dit. Han har så mycket fotboll i sig, sedan handlar det om det han själv säger också, att få kontinuitet och lära sig. Han har knappt spelat i allsvenskan fram till nu.
Kim Hellberg ser också värdet av samarbetet med det Sylvia som han själv kom från. Division 1-klubben har kunnat forma flera bra spelare de senaste åren där många också tagit steget vidare. Om inte till IFK så till andra elitklubbar i Sverige. Och Kristoffer Khazenis annorlunda resa är ett bevis på att det funkar även om man inte är elitspelare i tidig ålder.
– Kristoffers väg är väldigt speciell, men det är roligt att den vägen finns också. Sedan visar det till stor del allt som är fantastiskt med Sylvia. Det är många som gått den vägen och idag lever på fotbollen. Kristoffer hade aldrig varit där han är idag utan Sylvia.