IFK Norrköping visade i svenska cupen att de kan bli en obehaglig överraskning för många lag på resande fot.
4–0-segern mot IFK Göteborg och 1–0-segern mot Gais är sköna resultat att bära med sig nu är allsvenskan är igång.
I premiären hemma mot Sirius förra helgen fick IFK Norrköping nöja sig med ett kryss, 1–1, men Glen Riddersholm menar att det ändå finns en del positivt att ta med sig från den matchen.
Det handlar framför allt om sättet som laget försvarade sig på.
– Vi har hittat en stabilitet som lag och en defensiv struktur som gör att vi är motståndskraftiga, säger han.
I andra omgången ställs "Peking" mot AIK. Ett AIK som föll borta mot Halmstad med uddamålet i första matchen. Det slutade 2–1 till HBK.
– De hade en tuff bortamatch mot Halmstad i första omgången och vi vet att det kommer bli en tuff utmaning att möta AIK på Friends. De spelade bra i cupmatchen mot Hammarby innan det, även om de fick stryk i den matchen. Det är ett bollskickligt lag med bra individualister. Det handlar också om att kunna hantera trycket som kommer att vara på stadion. Det gäller att behålla lugnet och ta rätt beslut med bollen om vi ska vinna i Stockholm, säger Glen Riddersholm.
Det väntas bli en hel del publik på Friends Arena på måndagen. Över 30 000 biljetter har sålts till matchen. En minst sagt mäktig inramning är alltså att vänta.
– Det här är sådana här matcher man förhoppningsvis lever för och ser fram emot både som lag, spelare och ledare. Det gäller att vi kan hantera det psykologiska spelet bara. Vi måste skapa vår egen medgång och åker dit för att vinna. Det är mitt mindset. Vi har kvaliteten att vinna mot alla lag i allsvenskan.
Matchen spelas på naturgräs. Det blir IFK:s första match på naturgräs sedan träningslägret i Spanien i januari-februari.
Glen Riddersholm menar att underlaget inte ska bli någon stor faktor och berättar att laget inte har tränat på naturgräs inför matchen.
– Det är bara en sak vi måste kunna hantera. De kan träna på gräs i morgon (påskdagen). Vi har inte kunnat träna på naturgräs, men det är inget problem. Det är lika för båda lagen. Jag ser inte det som en faktor. Vi får se hur planen reagerar på belastningen under matchens gång. Om planen inte håller så kanske vi får förändra något.
IFK Norrköping får klara sig utan Jacob Ortmark och Maic Sema som båda skadat sig senaste veckan. Sedan tidigare finns Jean Carlos de Brito, Christopher Telo, Isak Ssewankambo och Laorent Shabani på skadelistan. IFK meddelar på sin hemsida att även Ari Skulason missar matchen, efter att ha skadad sig på träning. Positivt för IFK:s del är att Kristoffer Khazeni är tillbaka och kan spela igen.