Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här är Riddersholms besked om IFK-stjärnan

IFK Norrköping har skickat in en protest till förbundet för att försöka häva avstängningen mot Arnór Sigurdsson. "Vi hoppas få svar på torsdag", säger tränaren Glen Riddersholm.

Glen Riddersholm hoppas att avstängningen på Arnór Sigurdsson upphävs – och att svensk fotboll så fort det är möjligt säger ja till VAR-teknologin. "Det är viktigt för rättvisans sxkull", säger han till Sporten.

Glen Riddersholm hoppas att avstängningen på Arnór Sigurdsson upphävs – och att svensk fotboll så fort det är möjligt säger ja till VAR-teknologin. "Det är viktigt för rättvisans sxkull", säger han till Sporten.

Foto: Tim Södergren

Fotboll2023-06-06 17:00

"Pekings" isländske stjärna fick sitt tredje gula kort i årets allsvenska efter en duell med BP:s Ludvig Fritzson i lördags kväll – och missar därmed det som skulle bli hans sista match under lånet från CSKA Moskva.

Domaren Mohammed Al-Hakim tyckte att Sigurdsson filmade – men på tv-bilderna ser det ut som om BP-yttern springer in i IFK-anfallaren.

Efteråt lovade Al-Hakim, en av Sveriges sju internationella domare, att titta på situationen.

IFK Norrköping har också skickade in en officiell protest till Svenska Fotbollförbundets disciplinnämnd för att den ska häva avstängningen.

– Vi hoppas få svar på torsdag, säger Glen Riddersholm efter tisdagens träning på Platinumcars arena.

Tror du att ni kan få rätt?

– Det vet jag inte, för systemet är byggt för att skydda dem som gör misstag. Men så tänker inte jag. Vi gör alla fel, jag, spelare, domare. Därför är det viktigt att prata om det, våga räcka upp handen och vara ärlig. Då får man den respekt man förtjänar. Jag gillar inte att beslut göms bakom paragrafer.

Den danske tränaren döljer inte att han så snabbt som det bara går vill ha in VAR (Video Assistant Referee) i svensk fotboll – och sätter sig därmed på tvären mot vad klubbens eget årsmöte röstade igenom i mars.

– Det är fint att det finns romantiker som vill ha det som det var förr, men det står mycket på spel för att vi inte ska ta steget, säger Glen Riddersholm.

Det är en känslig fråga för många och kritikernas argument för att inte införa systemet är i första hand den höga kostnaden, de långa avbrotten i spelet och att det tar bort den spontana glädjen i samband med mål och liknande. 

Det köper inte IFK-tränaren.

– Om man tänker sig att det här scenariot inträffar: ett lag som är på väg att vinna allsvenskan åker på ett solklart offsidemål med bara två minuter till slutsignalen i den sista omgången och missar titeln. Eller att ett annat lag ramlar ned i superettan av samma anledning. Då blir inte priset för VAR högt, jämfört med vad klubbarna kan gå miste om för misstagen som sker. Det får ta tid om det ska bli rättvist, vilket är viktigast, säger han till Sporten.

undefined
Glen Riddersholm i en diskussion med domaren Andreas Ekberg på Borås arena förra säsongen.

Allsvenskan kan tidigast få teknologin till säsongen 2025. Förbundsmötet i våras fastställdes att frågan ska tas upp på representantskapsmötet i november och oavsett vad som beslutas där lär det ta minst ett år innan systemet kan implementeras. 37 av 55 ligor i Europa använder hjälpen med videogranskning i samband med målsituationer, potentiella straffar, händelser som kan medföra rött kort eller vid tillfällen där "fel" spelare kan ha drabbats genom fusk eller misstag. 

– VAR är inte räddningen för fotbollen, men det är en viktig hjälp för domare att göra rätt i en sport där det är svårt för dem att hinna med att uppfatta allt på planen, säger Glen Riddersholm.

Men han poängterar också:

– Det är inte nu vi ska ha frågan uppe på bordet. Beslutet borde ha tagits före säsongen och jag tycker att det är dåligt att vi ska behöva diskutera VAR efter de misstag som sker i var och varannan omgång.

undefined
Arnór Sigurdsson stod bredvid – och ska genomgå en ultraljudsundersökning för att se att han inte drabbats av en allvarlig skada.

Även om klubben "vinner" fallet är det högst osäkert om Arnór Sigurdsson kan spela på söndag mot Djurgården, som för övrigt blir Glen Riddersholms första kamp på Tele2 Arena. 

Sigurdsson fick ont i högra ljumsken i samband med en frispark mot BP, tvingades kliva av de sista minuterna, och dök bara upp en kort stund under tisdagens pass.

– Vi ska göra en ultraljudsundersökning i kväll och sedan får vi se, säger Riddersholm om skadestatusen på stjärnan med fem dagar kvar till vårsäsongens sista match i allsvenskan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!