Det har varit jämna första 45 minuter på Norrporten Arena, där hemmalaget Sundsvall började bäst och brände ett friläge (Pa Dibba) efter tio minuter.
Därefter kom dock gästerna in i matchen och efter 13 minuter tog IFK ledningen.
Nicklas Bärkroth löpte in mellan Sundsvalls backar, fick en perfekt passning av Andreas Blomqvist och nickskarvade tillbaka bollen mot Christoffer Nyman som kom stormande strax utanför straffområdet.
“Totte” drog till på halvvolley och Tommy Naurin var chanslös. IFK hade därefter bud på mer där Nyman missade ett friläge och Sebastian Andersson hade en farlig nick på hörna.
I stället kom kvitteringen efter en knapp halvtimme. Pa Dibba vann ett par dueller på IFK:s planhalva, avancerade framåt och spelade ut till Stefan Silva som enkelt kunde bredsida in 1–1-målet till vänster om debuterande Michael Langer.
Det är också ställningen halvvägs.
– Det känns som att vi inte riktigt kommer upp i standard, säger Christoffer Nyman till C More. Vi vinner inte många första- och andrabollar medan Sundsvall har gjort det bra. Vi får gå igenom vad vi kan göra bättre i andra.