Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Här är IFK-fansen på plats för att stötta damerna

Tre viktiga poäng på spel i Uppsala. Då kan IFK Norrköping räkna med ett nytt stort stöd från läktarna. Så här såg det ut när de gästande Peking-fansen sjöng igång på Lötens IP.

Ett par hundra IFK-fans startar dagen med att stötta damerna innan det är dags för herrarnas match mot Sirius på Studenternas.

Ett par hundra IFK-fans startar dagen med att stötta damerna innan det är dags för herrarnas match mot Sirius på Studenternas.

Foto: Peter Bohlin/PEBO-Foto

Fotboll2022-10-15 14:05

Det kommer inte upp i samma massiva stöd som i seriefinalen mot Växjö – nytt publikrekord 2 167 personer – men när IFK Norrköping spelar borta på lördagseftermiddagen kommer det kännas som hemma för topplaget.

Ett par hundra tillresta IFK-supportrar startar lördagens matchdubbel med att sjunga fram damerna till tre viktiga poäng innan det är dags att ta sig till Studenternas för att se herrarna möta Sirius.

undefined
Ett par hundra IFK-fans startar dagen med att stötta damerna innan det är dags för herrarnas match mot Sirius på Studenternas.

Bussarna började att rulla in en dryg halvtimme innan matchstart på Lötens IP. Tre poäng för IFK Norrköping skulle stärka den allsvenska drömmen, inte minst då Alingsås spelade 0–0 mot Lidköping på fredagskvällen.

Senast IFK hade en matchdubbel, förra hösten i Kalmar, var det en liknande röststark skara IFK-fans på plats som fick se laget vinna mot topplaget Kalmar.

Regnet som började att falla kvarten innan avspark var snabbt glömt när Lovisa Gustafsson och My Cato såg till att IFK var i 2–0-ledning efter 25 minuters spel av första halvlek.

Du ser den viktiga matchen mot Gamla Upsala på www.nt.se .

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!