Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Forsberg stekhet – målskytt igen

Emil Forsbergs målform håller i sig. Svensken slog till på nytt i 1–1-matchen mot Freiburg.

Emil Forsber firar efter ledningsmålet.

Emil Forsber firar efter ledningsmålet.

Foto: Tom Weller AP/TT

Fotboll2021-10-16 19:32

29-åringen var stekhet under senaste VM-kvalsamlingen med straffmål mot både Kosovo och Grekland. Väl tillbaka i Bundesligalaget Leipzig fortsätter succén.

Forsberg fick återigen chansen från elvameterspunkten och skickade iskallt in ledningsmålet, som även var hans 50:e i Leipzig-tröjan.

Freiburg snuvade dock Leipzig på segern efter att ha kvitterat i den 64:e minuten.

"En poäng med blandade känslor. Vi ville absolut vinna matchen och gjorde allt för det. Vi måste hitta lösningar och göra det tränaren ber oss om", säger Forsberg till Leipzigs Twitterkonto.

Leipzig ligger på åttonde plats i tabellen med elva poäng. Sju poäng bakom ledande Borussia Dortmund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!