Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Det lossnar inte för Sais

Åtta mål på sju matcher. Smedby AIS får det inte riktigt att lossna.

Niclas Schönberg.

Niclas Schönberg.

Foto: Mikael Strand

FOTBOLL2016-05-29 16:01

En poäng och 1–1 mot IFK Värnamo var inte missvisande utifrån hur det såg ut på Mirum Arena men Niclas Schönberg var ändå splittrad i sina känslor. Tabellåttan har bara en seger så här långt och offensivt flyter det inte. I alla fall inte målmässigt.

– Vi gör ett jättefint mål och får en riktigt drömstart men går vi ned oss lite och de har en straff i slutet. Jag tycker att deras straff kommer lite ologiskt. Då har vi jagat oss tillbaka in i matchen, säger Saistränaren.

Jenny Lindell stukade foten och ersattes av Lizethe Morsing målet. Hon blev poängräddare.

– Vad säger klyschan? Skapar man lägen så kommer målen. Vi får hoppas att det blir så redan mot Mariebo nästa match.

Matchfakta: Smedby AIS–IFK Värnamo 1–1 (1–0)

Målen: 1–0 (2) Mathilda Holmberg, 1–1 (60) Annie Petersson.

Varningar, Sais: Ebba Rolling, Klara Fridh.

Domare: Magnus Öhlin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!