Det var en på många sätt händelserik månad för David Moberg Karlsson som testades positiv för corona, smällde in fem ligamål för Sparta Prag, gjorde för sitt första hattrick för klubben – och röstades fram till tjeckiska ligans bästa spelare.
Den tidigare profilen i IFK Norrköping (74 allsvenska matcher och 18 mål) som lämnade klubben 2018, var stekhet i matcherna mot SK Sigma Olomouc och Karvina där han stänkte in fem mål och såg till att Sparta Prag kunde packa med sig sex poäng och befästa sin position i toppen av ligan.
Fem fullträffar på två matcher placerar Moberg Karlsson på sju mål sammanlagt i ligan, lika många som han mäktat med sammanlagt under sina två tidigare säsonger i Sparta Prag.
DMK har även två framspelningar och är en nyckelspelare för Spartas offensiv.
Mot Zlin (3–0-seger) saknades Mariestadssonen på grund av corona.
På Instagram skriver han:
"Har symtom, men mår annars okej. Väldigt tråkigt att inte kunna fortsätta min fina trend som jag haft de senaste veckorna. Skador och sjukdomar kommer aldrig vältajmat".
Sparta Prag som fått ett lyft med nye tränaren Pavel Vrba – ersatte kickade Václav Kotal – parkerar som tvåa i ligan med hela 14 poäng upp till Slavia Prag, som har spelat två matcher mer än Sparta.
Pavel Vrbas drömstart som huvudansvarig ger Sparta en dubbel. Vraba är Månadens tränare i februari.