Under tisdagen avslöjade danska Ekstrabladet att affären var på gång och nu är allt i hamn och påskrivet.
20-årige Ísak Bergmann Jóhannesson, som lämnade IFK Norrköping för FC Köpenhamn för omkring 50 miljoner kronor 2021, lånas nu ut av den danska storklubben.
Ny klubbadress blir Fortuna Düsseldorf i 2.Bundesliga, där för övrigt tidigare IFK-anfallaren Emir Kujovic också har spelat (2017–19).
Bergmann Jóhannesson hade svårt att få speltid i den tuffa konkurrensen i FCK men hoppas så klart på ett lyft i den tyska andraligan.
Han lägger på charmoffensiven när han pratar vidare om flytten.
– Jag är väldigt glad över att vara med Fortuna nu och att spela i Düsseldorf som islänning efter en fantastisk spelare som Atli Eðvaldsson. Fortuna visade stort intresse för mig, säger han vidare.
Ísak Bergmann Jóhannesson har kontrakt med FC Köpenhamn ända till sommaren 2026. Det ingår dock en köpoption i avtalet med Fortuna Düsseldorf där han välkomnas av sportchefen Christian Weber:
– Ísak har redan mycket internationell erfarenhet för sin ålder. Förra säsongen fick han spela i Champions League och han har redan spelat 19 landskamper för Island. Med honom har vi värvat en mycket talangfull spelare som har en stark vänsterfot och som ger oss en mängd nya alternativ inom vår trupp, säger Weber till hemsidan.