Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Australisk anfallare till AIK

AIK har värvat den australiska landslagsanfallaren Remy Siemsen till sitt damallsvenska lag.

AIK har gjort klart med den australiska anfallaren Remy Siemsen. Arkivbild.

AIK har gjort klart med den australiska anfallaren Remy Siemsen. Arkivbild.

Foto: Stina Stjernkvist/TT

Fotboll2022-03-28 10:16

22-åringen kommer närmast från Sydney FC. Hon har skrivit på för årets säsong med option på ytterligare ett år.

"Vi har, för att komplettera truppen, under en längre tid letat efter en målgörare och i Remy har vi nu hittat exakt det, en forward med förmåga att leverera i boxen", säger managern Anne Mäkinen till klubbens webbplats.

Siemsen har spelat fyra landskamper under Australiens svenske förbundskapten Tony Gustavsson, varav en från start.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!