Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Verstappen snabbast igen – tog 50:e segern

Han må ha säkrat tredje raka VM-titeln för två helger sedan – men F1-suveränen Max Verstappen slår inte av på takten för det. Nederländaren jubilerade med sin 50:e seger i karriären när han vann USA:s Grand Prix.

Max Verstappen tog sin 15:e seger för säsongen när han vann USA:s Grand Prix i Austin.

Max Verstappen tog sin 15:e seger för säsongen när han vann USA:s Grand Prix i Austin.

Foto: Eric Gay/AP/TT

Formel 12023-10-22 22:42

– Det känns fantastiskt att nå upp till 50 segrar, det gör mig stolt, säger Verstappen.

Segern i Austin, Texas, var säsongens 15:e seger för Verstappen.

Och vägen till jubileumsvinsten var tuff.

– Det började ju redan med att jag startade från sjätte position. Jag hade en del problem med bromsarna, så jag hade inte samma känsla som i går (segern i sprinten). Det gjorde mitt race tuffare, så det var små marginaler, säger Verstappen i segerintervjun i Viaplays sändning.

Red Bull-föraren var uppe på förstaplatsen först efter 28 av de 56 varven.

– Jag ville inte slita på däcken för mycket och samtidigt hade jag problem med bromsarna, förklarar Verstappen.

Britten Lewis Hamilton, Mercedes, slutade tvåa och landsmannen Lando Norris, McLaren, trea.

Fyra deltävlingar återstår av F1-säsongen och nästa stopp är i Mexiko kommande helg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!