Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ramstarkt, Pierre

Lysande spel hela matchen av målvakten Pierre Ramsten och bra spel stundtals av hela laget.  Därför vann Faik Hockey det viktiga bottenmötet i division 2 mot HF Linköping med 5-2 (2-0, 1-2, 2-0).  - Det kändes bra. Och mest skönt var det att få göra några avgörande räddningar, säger Pierre Ramsten.

Foto: Titti Olovsson

FINSPÅNG2009-11-05 03:00
Faik inledde friskt mot ett tamt Linköping. Det gav två mål av Magnus Eriksson - efter bra förarbeten -och trenden stod sig i knappt tio minuter. Sedan tappade Faik initiativet och formligen gled igenom perioden, medan Linköping hämtade sig och visade både kraft och fart. Mittenperioden var upp och ner för Faik, medan den utvisningsrika och bråkiga sista perioden mest gick i Faik-favör. Matchen avgjordes efter 7.04 i tredje perioden, då Pontus Welén satte 4-2-pucken. Det målet blev för mycket för HF Linköping. Pierre Ramsten i Faik-kassen hade stor del i segern. Han räddade två frilägen vid ställningen 2-0 i första perioden och redde upp några farliga lägen i tredje perioden som kunde betytt 3-3. I stället kontrade Faik med 4-2. Fick ned pucken
- Vi fick ner pucken djupt i zonen och kom med hög fart på pucken. När vi spelade som bäst, och det gjorde vi större delen av matchen, spelade vi enkelt. Jag är glad att vi efter svackorna hittade tillbaka till det vägvinnande spelet. Varenda match framöver blir stentuff, men kan vi fortsätta som i våra bästa stunder i dag kommer vi att ta flera poäng, säger Faik-tränaren Kaj Karttunen. - Det kändes bra. Det har varit lite varannan match för mig. Jag är nöjd med bara två puckar bakåt och de var inte mycket att göra åt. Mest skönt var det att få göra någr avgörande räddningar, säger Pierre Ramsten. 14.10 matchdagen blev backen Niclas Jonsson spelklar från Vita Hästen. - Han är Faik:s spelare resten av säsongen, säger sportchefen Anders Sjödén nöjt. Magnus duktig
Förutom Pierre Ramsten gjordes matchavgörande ingripanden av främst Magnus Eriksson, Patric Westlin och Pontus Welén. HF Linköping öppnade tamt, men spelade upp sig avsevärt och gav Faik en tät kamp om poängen. Målvakten Stefan Svensson hörde till de bättre.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!