Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hoppet lever om konstgräsplan i Finspång

Finspångs Fotbollsallians har i flera år fört fram en eluppvärmd konstgräsplan som det viktigaste för att fotbollsklubbarna i kommunen ska kunna bedriva vinterträningen och skapa resurser som utvecklar fotbollen.
En passning närmare målet har lagts i och med att kommunfullmäktige sagt ja till Grosvadsutredningen där konstgräsplanen ingår.

FINSPÅNG2004-02-24 06:00
Detta steg framåt gladde ordföranden Anders Bengtson på måndagskvällens alliansårsmöte. Även om man inte vet i dagsläget hur den kommande, stora anläggningen på Grosvad kommer att se ut, såg Anders Bengtson det som positivt att konstgräsplanen i det här läget inte dribblats bort.
Grosvadsprojektet innebär ett storbygge på sport, fritid och motion och riktar sig inte bara till Finspångsborna, utan ska locka till ett bredare nyttjande långt över kommungränserna.
Fotbollsalliansen har fyra verksamhetsben att stå på och samtliga fyra gick under fjolåret ihop sig. Kassören Lars Johansson konstaterade att ett överskott på 4 700 kronor gjordes för hallturneringarna, NÖK:s Fotbollsskola, Finspångs ungdomsserie och utbildningen.

Ska utökas
Alliansen har i flera år arbetat för att få bort övergångsersättningar mellan de lokala klubbarna. Målet är inte nått, men Anders Bengtson anser att man kommit ganska långt på vägen.
Fotbollsskolan rektor Ari Heikki förklarade att fjolårets deltagarsiffra, 330 barn, var en ökning med 50 barn från året innan. Aris tanke är att fotbollsskolan växer sig än större i sommaren. Han redogjorde också för de lyckade tränarkurserna med över 50 medverkande som nyligen avslutats för säsongen och som fortsätter när skolorna börjat i augusti.
Anders Kellerman från domarklubben vädjade till klubbarna att bearbeta den skara som via Fotbollsgymnasiet gått ungdomsdomarkurser. Nya domare behövs för domarklubben är fattig på folk. Antalet domare är oförändrat som i fjol.

Avskedsord
Anders Bengtson avgick som ordförande för Fotbollsalliansen efter tre år som ordförande. Han tillhör Grytgöls IK, men har även suttit på andra klubbars mandat. Nu tar Lotorops IF över som värdklubb.
- Jag är glad över att vi fått snurr på ungdomstränarutbildningen, att Fotbollsskolan lever och frodas, att inomhusturneringarna går bra och så ser jag positivt på samgående mellan FBK och Faik. Samverkan ger en bra samtals ton. Och vill någon klubb försöka bli en icke-amatörklubb och försöka nå stjärnorna, så sätt inga käppar i hjulen för den. Samverka i stället för en bra samtalston och stötta den, var Anders Bengtsons avskedsord.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!