Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Faik släpper in "Pungo" i buren

Efter en bra match i B-laget och ett par bra träningar släpps Robert "Pungo" Lundgren in i Finspångs AIK:s bandybur. I kvällens bortamatch i playoff mot Team Värmbol/KSK gör han säsongsdebut i A-laget.
- Vi gör ändringen för att sänka trycket på våra två unga målvakter, säger Faik:s lagledare Bo "Oball" Larsson.

FINSPÅNG2004-01-14 06:00
Robert Lundgren och Fredrik Lindström delade på målvaktssysslan förra säsongen. Fredrik lämnade Faik och Robert har varit skadad en lång tid. Han är den mest rutinerade målvakten i klubben - målvaktstränaren Mats Wisell känner sig inte motiverad att spela - och när "Pungo" nu är skadefri satsar ledarduon "Gubben" Carlsson/"Oball" Larsson på honom.
Andreas "Cuba" Karlsson fick en smäll på ena knät mot Hälleforsnäs. Han tränade i måndags och sa att han inte hade ont, men att knät kändes ostabilt. Det troliga är att han finns med i den sena matchen på Backavallen (avslag 20.15). Han är sugen på att visa upp sig i bostadsorten Katrineholm och på sin forna hemmaarena.
Backen Robert Eriksson har förhinder både i kväll och hemma på lördag mot Köpings IS. Petter Paulsson går in på hans plats mot Team Värmbol/KSK. Jesper Halvarsson blir forwardsavbytare och brodern Jacob, som är på bandyläger i Nässjö och tar tåget till Katrineholm, ansluter som 15:e man i den händelse "Cuba" lämnar återbud.
KSK fick spö i premiären borta mot Åtvidabergs BK och släppte in tio mål. Det förvånade inte "Oball" Larsson.

Har bättre lag nu
- De fick inte med sig bästa laget till Åtvidaberg. Det är stor risk att de förstärker mot oss. Spelare som Fredrik Plahn, Stefan Andersson, Lars Lindgren och Mattias Palm lär komma in. Det är en blandning av äldre rutinerade spelare och unga killar, säger "Oball" Larsson.
- Jag tror att det blir en rolig match. Värmbol/KSK går in för att splea bandy, precis som Hälleforsnäs, och det passar oss. Det är bara en fördel att möta bra lag, anser Faik:s lagledare och coach.
Faik:s lag:
Robert Lundgren - Roger Carlsson - Krister Fredriksson, Petter Paulsson - Henrik Lindgren, Johan Gustavsson - Andreas Karlsson, Dmitrij Tchernov, Tobias Wallberg - Peter Forstén, Magnus Gustavsson - Patrik Andersson, Jesper Halvarsson, Jacob Halvarsson och Patrik Grönborg (mv-avbytare).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!