Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Faik förlorade mot Tjust - trots ledning med 5-1

Hoppsan! Det var länge sedan, i november, Finspångs AIK förlorade i bandy, men på onsdagskvällen hände det. Tjust BF vann med 6-5 (3-5) hemma på Tjustvallen.
- Det ville sig inte den här gången. Tjust fick två billiga mål i slutminuterna, summerade Faik:s lagledare Bo "Oball" Larsson.

FINSPÅNG2004-01-22 06:00
Faik fick en påminnelse om att det inte duger att spela bra i en halvlek.
I drygt en halvtimme var det Faik som bestämde. Efter 35 minuter var ledningen så pass stor som fyra mål, 5-1, och då hade ändå Patrik Andersson vid ställningen 2-1 hunnit med att bomma sitt första straffslag för säsongen.
En förlust verkade i det här läget långt borta.
Men i bandy går det fort, åt båda hållen. Ett par svaga ingripanden i slutet på halvleken betydde att Tjust kröp närmare med två reduceringsmål. Och i andra halvlek spårade Faik ur.

Bjöd för frikostigt
Tjust reducerade till 4-5 i 63:e minuten. Faik höll ledningen till tre minuter återstod. Då blev det 5-5 på hörna och 6-5 i slutminuten på ett långskott.
- Vi kunde lika gärna ha vunnit, men det ville sig inte. Vi bjöd på för mycket. De fick två billiga mål i slutminuterna. I andra halvlek kom vi inte upp i vår kapaciet. Vi tappade nästan allt. Det som varit så bra i 35 minuter försvann helt. Tjust var vassare i andra halvlek, konstaterade Bo "Oball" Larsson.

Två höll stilen
Ytterhalven Johan Gustavsson fick jobba hårt på sin kant och gjorde det mesta bra. Han var den som höjde sig i Faik tillsammans med Dmitrij Tchernov på mitten.
- Alla andra kan mycket mer, ansåg "Oball" Larsson.
Skytten Anders Davidsson fick för första gången utdelning mot Faik. Han blev matchvinnare i Tjust med tre mål, därav två på hörnor.
Faik:s målgörare: 0-1 (5) Andreas "Cuba" Karlsson, 1-2 (18) Dmitrij Tchernov, 1-3 (23) "Cuba" Karlsson, 1-4 (29) Jesper Halvarsson, 1-5 (34) Dmitrij Tchernov, hörna.
Utvisningar, Faik: 1x10, Tjust: 3x10.
Domare: Team Lars Rydberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!