Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

FAIK blir FHK 2004

FINSPÅNG2003-11-08 06:00
Handbollsklubben i Finspång heter FAIK säsongen som pågår. Nästa höst är det Finspångs Handbollsklubb (FHK) som spelar i serierna. Beslutet om en utbrytning ur FAIK är taget.
- Vi har den nya föreningen registrerad sedan juni månad. Vi är inne i en känslig period i dialogen med FAIK. Vi hoppas att det sportsliga ska gälla och förnuftet får råda, säger handbollsbasen Johan Lund.
Efter att inte fått gehör för två motioner om att ombilda FAIK från en flersektionsförening till en alliansförening anser Johan Lund att det är logiskt att handbollen bryter sig ut och bildar en fristående klubb.
I dag spelar FAIK division 4-match i Aluceum mot Kumla.
- Vi vann mot dem i fjol och ska slå dem igen. Annars blir de gråa hårstrån jag har har än gråare, säger Johan Lund.
Fredrik Johansson och ungdomarna Mikael Danielsson och Pontus Sjöqvist är nya i laget jämfört med uddamålsförlusten senast mot Samuelsdals IF i Dalarna.
Laget: Fredrik Blomqvist, Thomas Johansson - Fredrik Lund, Fredrik Karlsson, Anders Lund, Marko Koljonen, Anders Johansson, Daniel Lagergren, Fredrik Johansson, Donny Wall, Petter Dyverfeldt, Anders Hillgren, Mikael Danielsson, Pontus Sjöqvist och Ulf Kronqvist.
Faik-damera har i morgon bortamatch mot Mantorp.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!