Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Avslaget Faik avslutade kvalet

Faik hade redan säkrat avancemanget till division 1 efter segern mot Kålland i onsdags.
Därför var inte motivationen riktigt på topp i kvalseriens sista match mot Lesjöfors på bortaplan.
Hemmalaget vann med 5-1 (2-1) efter att ha gjort det sista målet på straff i slutminuten, vilket var precis vad Lesjöfors behövde för att med ett måls marginal komma före Kålland och slå följe med Faik till bandyettan.

FINSPÅNG2004-03-15 06:00
Faik kunde åka upp till den avslutande matchen i kvalserien mot Lesjöfors utan att känna någon press. Laget hade redan i onsdags sett till att avancemanget till bandyns division 1 var ett faktum. Däremot hade motståndarna Lesjöfors allt att spela för eftersom de tillsammans med både Kålland och Köping hade fyra poäng inför avslutningen.
- Det är svårt att spela när motivationen inte riktigt är hundraprocentig. Det kändes som vi gjorde vår urladdning mot Kålland och idag var det slätstruket överlag, säger Faik:s spelande tränare Roger "Gubben" Carlsson.

"Cuba" reducerade
Lesjöfors tog ledningen med 2-0 innan Andreas "Cuba" Karlsson kunde reducera i första halvleks slutskede efter en genomåkning. Sedan tog Faik över initiativet i början av andra halvlek, men när Patrik Andersson missade en straff tappade laget kontrollen över matchen. Lesjöfors fick dock inte ordentlig utdelning förrän i slutminuterna. Jonas Nilsson gjorde 4-1 i 87:e minuten och Peter Skoog fastställde slutresultatet till 5-1 i sista spelminuten på straff. Det målet skulle visa sig bli helt avgörande för utgången av kvalserien. Eftersom Kålland besegrade Köping med 7-4 räckte Lesjöfors sena straffmål precis för att med ett måls marginal gå upp i division 1 på Kållands bekostnad.
- Jag tyckte att deras straff var väldigt hårt dömd. Alla fyra lagen i kvalserien var jämna, men spelmässigt tycker jag både Köping och Kålland var bättre än Lesjöfors, menar "Gubben" Carlsson.
I bortalaget var Tobias Wallberg den ende som nådde upp till någon högre standard. Framförallt saknades lagets spelmotor Dmitrij Tchernov mycket. "Gubben" betonar ett par saker som gjorde att laget drog det längsta strået i kvalet.

Stabil defensiv
- Framförallt har vi en stabil defensiv och dessutom har vi en moral som är starkare än hos övriga lag. Vi har ett lite äldre lag som aldrig ger upp. Det är bra att ta med sig till nästa år.
Men att truppen behöver förstärkas för att kunna hävda sig i en högre serie står helt klart.
- Vi behöver några som är så bra att de går rakt in i laget och dessutom behöver vi bredda truppen, påpekar "Gubben" Carlsson.
Om "Gubben" stannar kvar som tränare ytterligare ett år eller om han möjligtvis nöjer sig med att enbart spela är inte klart.
- Först ska föreningen få säga sin åsikt, sedan ska jag ta mitt beslut inom ett par veckor. Fem år är en lång tid som tränare och spelarna ska få säga om de tycker att de behöver höra en ny röst.
Lagledaren Bo "Oball" Larsson har inte heller bestämt hur framtiden ser ut.
- Men troligtvis är jag kvar. Jag trivs jättebra i föreningen, men vi ska ha en diskussion nästa vecka, berättar han.

<B>Lesjöfors IF-Finspång AIK 5-1 (2-1)</B>
Målen: 1-0 (20) Peter Skoog (straff), 2-0 (23) Peter Skoog, 2-1 (44) Andreas "Cuba" Karlsson, 3-1 (70) Patrik Magnusson (långskott), 4-1 (87) Jonas Nilsson, 5-1 (90) Peter Skoog (straff).
Utvisningar, Lesjöfors: 2x10 min, 1x5 min.
Faik: 4x10 min.
Domare: Team Tomas Ljung, Högsjö.
Publik: 104 betalande.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!