Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Asklöf blir kvar i Torstorp 2009

FINSPÅNG2008-10-10 03:00
Tränaren Johnny Asklöf och Torstorps IF är överens om ett samarbete för sjätte året, alltså även 2009. Det blev klart i veckan.- Jag har tackat ja och jag hoppas få med hela trojkan som jag haft omkring mig, säger Johnny och syftar på Mikael Johansson, Bo Sivertsson och Per Nilsson.- Jag trivs med Torstorp som förening och framför allt med grabbarna. Jag är riktigt glad över att få fortsätta utveckla laget. TIF gjorde en kolossalt stark höstsäsong i division 4. Seriesegern låg inom räckhåll, men Syrianska SF drog längsta strået.- Vi måste absolut sikta på serieseger nästa år. Det finns bara ett steg till att välja på efter den här hösten.Spelartruppen kan förändras. Bakary Jawara drar till Gambia i Afrika för att bygga upp en fabrik i färgbranschen. Lag högre upp rycker i målskytten Stefan Persson, slitvargen Andreas Ragnarsson vill Söderköpings IK ha och nya division 4-laget Sonstorps IK jobbar på att försöka få tillbaka Andreas Lycke.Robert Ragnarsson och Johan Grönborg har sagt att de har svårt att pussla ihop arbets- och privaltlivet med fotbollsspel och träning. - Jag har pratat med "Ragge" (Andreas Ragnarsson) och jag fick intrycket att han stannar. Sedan får vi se med de övriga. Vi kommer väl i vår tur att försöka få tag i några spelare, säger Johnny Asklöf.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!