Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Anna Roger klar för EM

FINSPÅNG2011-06-10 03:00

Finspångs Kanotklubb levererar blågult på löpande band.

I tisdags berättade Folkbladet att Joakim Lindberg tagits ut att köra junior-EM i den kroatiska huvudstaden Zagreb i månadsskiftet juni-juli.

På torsdagskvällen kom nästa positiva blågula nyhet från Finspångs Kanotklubb.

Anna Roger hade tagits ut för att representera Sverige vid det stora, senior-EM, i serbiska huvudstaden Belgrad om drygt en vecka.

Det var tack vare framgångarna på SN-regattan i Nyköping förra helgen, plus de tidigare goda resultaten under säsongen, som Anna Roger tagits ut.

Anna Roger kommer att paddla K2 1000 meter tillsammans med Huskvarnas Emma Andersson.

Tidigare var tre damseniorer uttagna för att delta på EM, Sofia Paldanius från Jönköping, Karin Johansson från Örebro och Josefine Nordlöw från Vårby.

I och med regattan i Nyköping så är alltså även duon Roger/Andersson uttagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!