Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Anna nyförvärv i FKK och Dag "Årets ledare" 2008

Det händer positiva saker i Finspångs Kanotklubb, fast sjöisarna ligger och det tycks långt till kanottider.  Anna Roger är ett prima nyförvärv till klubben och Dag Hellström har utsetts till "Årets ledare" av Svenska Kanotförbundet.

kanotnyförvärv finspångs kanotklubb

kanotnyförvärv finspångs kanotklubb

Foto:

FINSPÅNG2009-02-02 03:00
Anna Roger, nyligen fyllda 24 år, är från Linköping och har fram till kommande säsong alltid tävlat för Linköpings KK. Hon är nyinflyttad till Kungälv där hon på distans pluggar på högskolan i Karlstad. I flera år har hon bott i Karlstad.Kungälv har också en bra kanotklubb, men ändå sökte sig Anna självmant till Finspångs KK.Varför?- FKK är strået vassare. Och så har jag mina föräldrar i Linköping, säger Anna Roger.World Cupsilver
Hennes främsta merit är från i somras. Hon tog silver i K2 i World Cuptävlingen i Ungern. Partner i kanoten var Anna Ferm från Örebro.- Jag tog SM-brons i somras på K1 500 m och sedan har jag ganska många SM-medaljer i besättningar, K2 och K4. Jag tycker att det är kul att paddla i besättningskanot. Jag har saknat en sådan verksamhet och därför sökte jag mit hit, säger Anna Roger. Började sent
- Jag började paddla sent. Det var i kanotskolan i Linköping mellan årskurs 9 och gymnasiet. Jag var kanske 16 år och ren nybörjare då. Så jag började betydligt senare än tjejerna här i FKK, säger Anna Roger som på söndagen åkte till Vålådalen i Jämtland för en veckas längdskidläger med seniorlandslaget.- Med Anna får vi ett bra lag i K4 för damseniorer tillsammans med våra juniorer Loe Hellström, Jennie Halvarsson och Frida Eriksson, myser FKK:s ordförande Anders Hellström.För två år sedan nominerade FKK Dag Hellström till "Årets ledare i SUC (Svenska Ungdomscupen)". Då hände inget.Men nu har förbundet utsett "Dagge" till "Årets ledare" i hela Sverige. På förbundets årsmöte 14 mars får han ta emot stipendium och diplom.- Hedrande för mig personligen och kul för hela ledarsverige att även ledare uppmärksammas. Ledargärningar inom idrotten går ofta spårlöst förbi, säger Dag Hellström.Förra året tog FKK 29 SM-medaljer.Går det att göra en bättre säsong?- Rent medaljantalmässigt blir det tufft att öka. Men med Anna Roger får vi möjlighet att ta medaljer även i D22, säger Dag Hellström.FKK har numera en tjej i seniorlandslagets trupp, två i juniorlandslaget och två i ungdomslandslaget. Imponerande.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!