Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Inga överraskningar i stadsorienteringen

På tisdagskvällen bjöds orienterarna i O-ringens huvudklasser på en spektakulär fight inne i centrala Eksjö. Den tredje etappen av elitserien var en sprinttävling över 3 km för herrarna och 2,7 för damerna. Kryssandet mellan gamla hus, genom gränder och över parker samt förbi tusentals åskådare blev en speciell upplevelse för många av de tävlande.

Foto:

EKSJÖ2009-07-22 03:00
Publiken kunde följa sekundfighten genom ett antal TV-kameror och en storbildsskärm. Rutinerade mästarna Emil Wingstedt, Halden och Helena Jansson, IF Hagen, Skövde, levde upp till alla förhandsförväntningar, vann och förbättrade därmed sina positioner i sammandraget. Flerfaldiga världs- och europamästaren Wingstedt var dock tufft utmanad av unge Martin Johansson från Mora, medan Simone Niggli, Ulricehamn var den enda som var i närheten att mäta sig med Helena bland damerna.Frida bäst
Bäst av östgötarna lyckades Kolmårdens Frida Aspnäs, som för tredje dagen i rad tog en plats på 10-i topp, nu som nia, dryga minuten bakom segrande Helena Jansson.- Har inte lyckats så bra på sprint förut, men idag är jag riktigt nöjd, förklarade Frida, som löpmässigt visat framfötterna i andra sammanhang.- Det är den speciellt stressiga kartläsningen, som jag skulle kunna förbättra, menade Frida fortsättningsvis.- Att massor med människor kantade banan, tänkte jag aldrig på, kompletterade Frida som verkade oberörd av publikinvasionen längs banan. Bland herrarna hade Denseln fyra man i startlistan.Nervöst med publik
Bäst lyckades Per Brolund, som till slut blev 31:a, 1:19 efter Wingstedt- Det var mycket mer vägvalsproblem och mycket klurigare än vad jag trodde innan loppet, kommenterade Per.- Man måste ligga steget före i kartläsningen hela tiden, så man redan vid ingången till en kontroll hade full koll på hur man skall ta sig mot nästa, fortsatte Per.Ovanan att springa inför publik fanns med i bilden.- Var lite nervös innan start, men egentligen jätteroligt, inflikade klubbkompisen Erik Ivarsson Sandberg, som visade framfötterna med en 47:e plats i sin första tävling på den här nivån.Dansken Sigge Lundedal kom 37:a medan Hans Brolund blev 56.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om