Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svensk storseger mot Danmark – semifinal nära

Lag Hasselborg är allt närmare slutspel om OS-medaljerna i curling efter överlägsen seger mot Danmark, 9–3. Danskarna gav upp med tre omgångar kvar.

Sveriges Agnes Knochenhauer, Anna Hasselborg och Sofia Mabergs under matchen mot Danmark.

Sveriges Agnes Knochenhauer, Anna Hasselborg och Sofia Mabergs under matchen mot Danmark.

Foto: Andreas Hillergren/TT

Curling2022-02-15 09:02

Det svenska damlaget har repat sig efter en trevande start i grundserien och tog sin tredje raka seger i curlingturneringen, mot Danmark.

Det var aldrig någon tvekan om vilken väg matchen skulle gå sedan Sverige tagit två poäng i den andra omgången och sedan stulit tre direkt efter.

När lag Hasselborg sedan plockade ytterligare en trea i den femte omgången var matchen i praktiken avgjord och det danska laget gav upp matchen med hela tre omgångar kvar.

Sverige har nu vunnit fem matcher och förlorat två. Det återstår två omgångar av grundserien och i nästa match möter lag Hasselborg det ryska laget som inför dagen låg sist i tabellen.

På fredag inleds slutspelet om medaljerna med semifinaler.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!