Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Cederroos besvikelse – titelmatch inställd

Proffsboxaren Elin Cederroos går miste om en titelmatch – igen.

Elin Cederroos, till höger, får vänta på nästa titelmatch. Arkivbild.

Elin Cederroos, till höger, får vänta på nästa titelmatch. Arkivbild.

Foto: Matt Rourke/AP/TT

Boxning2021-09-11 17:50

Den 14 september var det tänkt att svenskan skulle upp i ringen mot amerikanskan Franchón Crews Dezurn med fyra världsmästarbälten på spel. Men bara timmar innan avresan till USA kom beskedet att galan ställs in.

– Det är en besvikelse och en liten sorg i hjärtat att inte få åka, när man lägger ner så mycket tid, säger Cederroos till SVT Sport.

Galan ställs in på grund av covidfall och problem med att få ihop alla detaljer. Det är andra gången titelmatchen skjuts på framtiden. Den skulle ha avgjorts i juni, men även då var det covidfall på andra boxare på galan som var skälet.

Elin Cederroos från Västerås är världsmästare i supermellanvikt enligt organisationerna WBA och IBF.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!