Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kaskadspelaren blev historisk guldmedaljör i VM

Avslutningen på VM blev mycket lyckad för Kaskads William Svensson och svenskarna i och med att det blev VM-guld i mixedlag.

William Svensson är nybliven världsmästare i mixedlag.

William Svensson är nybliven världsmästare i mixedlag.

Foto: Malin Belfrage

Bowling2021-11-15 20:25

Det var första gången som mixed spelades i ett världsmästerskap och det var alltså William och hans lagkamrater Jesper Svensson, Sandra Andersson samt Joline Persson Planefors som fick kliva högst upp på prispallen sedan USA besegrats med 2–0.

Sverige kopplade greppet om den första serien ganska snabbt och vann till slut med 225–215 efter en stark avslutning av USA.

Det blev en dramatisk andra serie, men till slut stod svenskarna som segrare med 235–220. William hade möjligheten att säkra VM-guldet, men allt avgjordes när USA inte lyckades strike första slaget i tionde rutan.

I ena semifinalen blev en helsvensk historia eftersom de båda svenska mixedlagen ställdes emot varandra. Därmed var en finalplats och minst ett VM-silver säkrat.

Det blev aldrig någon dramatik i svenskmötet eftersom laget bestående av det blivande guldmedaljörerna vann med klara 232–177 mot Jenny Wagner, Cajsa Wagner, James Blomgren och Markus Jansson.

I lagspelet blev det svenska herrlaget bestående av William Svensson, Jesper Svensson, Markus Jansson och James Blomgren utslaget redan i matchspelet eftersom laget inledde med att förlora mot Filippinerna och Litauen.

Totalt sett blev det ett väldigt lyckat för VM för svensk del eftersom det blev sju medaljer fördelat på två guld, två silver och tre brons. William får med sig ett VM-guld och två VM-brons hem.

Svenssons nästa matcher med Kaskad är 20 november borta mot Göta och Kulladal.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!